Space X, İsrail’in haberleşme uydusunu uzaya gönderdi

İsrailli yetkililer, Amos 17 haberleşme uydusunu Dünya yörüngesine gönderme işleminin başarılı bir şekilde sonuçlandığını açıkladı. İsrail istihbaratının uydu aracılığıyla İran’ın bölgedeki hareketlerini daha yakından takip edebileceği belirtildi.

İsrail istihbarat servisine yakınlığıyla tanınan Debka File adlı internet sitesi dün, Space X’e ait Falcon 9 Füzesinin İsrail’in Amos 17 haberleşme uydusunu başarılı bir şekilde Dünya yörüngesine yerleştirdiğini duyurdu. Fırlatma işleminin ABD Hava Kuvvetleri’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral hava üssünden gerçekleştiği bildirildi.

Üç yıl önce bir Space X roketi, uzaya götürmek için yüklenen Amos 6 uydusunu daha yerden kalkmadan tahrip etmişti. Ancak bu sefer daha temkinli olan Space X’in fırlatma roketinde teknik bir arıza tespit etmesi nedeniyle Amos 17’yi fırlatma işlemini 3 gün ertelediği aktarıldı.

İRAN’A YAKIN TAKİP

İsrail’in uzaya uydu fırlatma adımının, İran’ın nükleer anlaşmadaki taahhütlerini aşamalı bir şekilde azaltma ve zenginleştirilmiş uranyum seviyesini nükleer anlaşmada belirlenen sınırın üstüne çıkarma kararının ardından gelmesi dikkati çekti. İran’ın uranyum stok sınırının üzerine çıkma kararı nükleer silahlara kapı açma endişesini de beraberinde getirdi.

İsrail makamları tercihini, geçici istihbarat ekipmanları yerine İran ile ilgili gerekli detaylı veriler aktarabilecek teknik donanıma sahip uydudan yana kullandı.

ABD merkezli Boeing tarafından 250 milyon dolar maliyetle üretilen uydu, yörüngeye yerleştirildi.

Uydunun 11 gün içerisinde 36 bin kilometre irtifa kazanması bekleniyor.

İsrail Nisan 2014’te de İran’a karşı casusluk faaliyetlerinde kullanmak üzere uzaya ‘Ofek-11’ isimli uyduyu göndermişti. İsrail bu hamleyle, İran’ın Arap ülkelerinde konuşlandırdığı silahlı milis örgütlerin faaliyetlerinin takip etmeyi hedefliyordu.

İsrail benzer şekilde 2010’da Ofek 9, 2008’de TecSar ve 2006’da EROS-B isimli uyduları uzaya gönderdiğini duyurmuştu.

İsrail, İran’ı nükleer silah üretmekle suçluyor. Bu kapsamda İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu geçen yıl düzenlediği basın toplantısında İsrail dış istihbarat servisi Mossad’ın sağladığı verileri ‘İran’ın nükleer arşivi’ adı altında dünya kamuoyuna duyurmuştu.

Netenyahu’nun basın toplantısının üzerinden çok zaman geçmeden ABD Başkanı Donald Trump nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilme kararı almıştı.

Şarkul Avsat