Instagram yemeklerinde çiçeklerin süs olarak kullanılması neden yasaklandı?

Dubai Hükümeti, sosyal medyada kullanılmak üzere restoranlarda yemekle servis edilen çiçeklere son verilmesi çağrısında bulundu.

Dubai Hükümeti, Ulusal Gıda Güvenliği Komitesi tarafından gıda işletmelerine yönelik yayınladığı yasal değişikliği duyurdu.

Son yıllarda yemekleri ve içecekleri çiçekli süslemelerle servis etmek hem popüler, hem de Instagramable bir durum haline geldi. Yapraklarla kaplı düğün pastaları, gerçek çiçeklerle süslenmiş içecekler sosyal medyada yaygın olarak görülen bir durum.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Blushing Cook (@blushingcook)’in paylaştığı bir gönderi ()


Dubai’de yayınlanan yeni bir değişikliğe göre, artık “halka sunulan yiyecek ve içeceklerin hazırlanmasında kullanılan her türlü doğal çiçek” yasaklanmış oldu.

Ayrıca hükümet, yönetmeliğe uymayan restoranların cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını ifade etti, fakat ceza konusunda herhangi bir detay vermedi.

Dekoratif nedenlerle çiçekleri yasakladığını belirten hükümet, uygulamanın içeriğine dair net bir ifade kullanmadı. Araştırmacılar yemeklerde kullanılan çiçeklerin solmasının yemekleri tehlikeli bir duruma getirdiğini düşünüyor.

KALIN BAĞIRSAKTA HASTALIĞA NEDEN OLABİLİR

İngiliz gıda hijyen şirketi HSF Training ise, konuyla ilgili şu açıklamalara yer verdi:

“Çiçekler yenilebilir olsa bile iyice yıkanmadan kullanıldığında hastalıklara neden olabilirler. Çiçek üzerinde toprak veya diğer bakteri unsurlarının bulunması, kalın bağırsakta hastalığa neden olabilecek virüslerin yayılmasını sağlayabilir.”

The National