KFC, Orta Doğu’da 70 yeni şube açmayı hedefliyor

Fast Food devi Kentucky Fried Chicken (KFC), bu yıl boyunca Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) ve Levant bölgesinde 70 yeni şube açmayı planlıyor.

Albay Sanders’in ünlü markası, bölgedeki ilk şubesini 1974 yılında Kuveyt’te açtı ve şu an MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) bölgesindeki 774 şubesi ile pazarın lideri konumuna yükseldi.

MENA bölgesindeki bu şubelerin 558’i KİK’te bulunuyor. KİK’te olan şubelerin dağılımı ise şöyle: Suudi Arabistan 220, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 151, Kuveyt 66, Umman 36, Bahreyn 24 ve Mısır 156.

KFC’nin MENA, Pakistan, Türkiye ve Asya Genel Müdürü Sabir Sami, Arabian Business’a şu açıklamalarda bulundu: “bu sene mağaza satış büyümesi gibi yüzde 8 büyüyeceğimizi biliyoruz. Bence, endüstrinin bölgedeki ortalama büyümesi yüzde 1 – 2 bandında. Bu rakamlara göre bölge ortalamasından hızlı büyüme kaydediyoruz, bundan gurur duyuyoruz.”

BÜYÜYEN PAZAR

Mena Araştırma Ortakları’nın tahminlerine göre, KİK’teki yiyecek ve içecek pazarı yıllık yüzde 7.1 civarında artacak ve 2021’de 196 milyar dolara ulaşacak.

KİK ülkelerinden, Suudi Arabistan bu harcamaların yarısından fazlasını ve ardından BAE de bu harcamaların yüzde 31’ini karşılayacak.

Sami, BAE’nin bu sene piyasada en zorlu ülkelerden biri olduğunu kabul ediyor.

Sami, “BAE, büyüyor ama bu bizim geçtiğimiz yıllarda deneyimlediğimiz bir büyüme değil. En azından biz, başımızın suyun üzerinde olduğunu ve büyüdüğümüzü hissediyoruz.

Arabian Business