Sağlık sorunları olan hacıların alması gereken önlemler

Mısır Alerji ve Bağışıklık Derneği üyesi Dr. Mecdi Bedran, hacıların sağlığını korumak ve bulaşıcı hastalıkları önlemek için bazı sağlık kurallarına uyulması gerektiğini açıkladı.

Hacılar hac sezonu boyunca hava değişimi, kalabalık, yorgunluk ve kötü beslenme gibi nedenlerden dolayı çeşitli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalıyor.

SAĞLIK SORUNLARI OLANLARA DOKTORLARDAN TAVSİYE

Bu nedenle Dr. Mecdi Bedran, diyabet ve hipertansiyon gibi bazı kronik hastalıkları olan hacıların ilaçlarını gerekli miktarda almaları, sağlık durumlarıyla alakalı tıbbi raporları yanında bulundurmaları ve hastanın durumu, yaşı, hastalığı ve kullandığı ilaçların yazılı olduğu özel bir bileklik takmalarını tavsiye etti.

Dr. Bedran, kişisel hijyene dikkat etmeleri ve ağız maskesi kullanarak özellikle kalabalık yerlerde güç içerisinde sıklıkla değiştirmeleri gerektiğini vurguladı. Meyveleri ve sebzeleri iyice yıkadıktan sonra yemeye özen gösterilmeli, tozlanmış yiyecekleri yemekten kaçınılmalı, tercihen tek kullanımlık kağıt bardak ve tabak kullanılması gerekir dedi.

Dr. Mecdi, uzun yolculuklarda yiyecekleri otobüste uzun süre tutmaktan kaçınılması gerektiğini söyleyerek, bunun hacdaki gıda zehirlenmelerinin başlıca sebebi olduğuna dikkat çekti. Pişmiş yiyeceklerin oda sıcaklığında iki saatten fazla saklanması, mikropların sıcakta hızla çoğalmasına sebep olarak zehirli hale gelmesine neden olur diye konuştu.

BOL SU TÜKETİLMELİ

Hacıların bolca su tüketmelerini öneren Dr. Bedran, zeytinyağı veya keten tohumu yağı ile hazırlanmış salatalar tüketilmesini söyleyerek, bu yağların bağışıklık kazandırdığını ve yeterli miktarda vitamin, mineral ve antioksidanın alınmasını sağladığını belirtti. Çiğ yiyeceklerin özellikle içerisinde çiğ yumurta olan mayonez gibi gıdaların sıcakta uygun olmadığına dikkat çekti. Buzlu su veya çok soğuk su içilmesi, pastorize edilmemiş süt içmek ve çiğ et gibi hayvansal ürünleri tüketmekten kaçınılmasını söyledi.

Öte yandan, hacıların kaldıkları yeri sürekli havalandırmaları ve güneşten korunmaları gerektiğini ekledi. Diyabet hastalarının, kan şekeri ölçüm cihazlarını ve hastalığının yazdığı raporu yanında getirmeleri önemli dedi.

Dr. Mecdi, sıcağa maruz kalınmaması gerektiğine dikkat çekerek, baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı veya yüksek vücut ısısı gibi belirtilerde hastanın, nemli bir gazlı bezle serinletilmesi ve oda sıcaklığının düşürülmesi için soğutucuların açılmasını söyledi ve gerekirse iltihap önleyici ağrı kesiciler kullanılmasını önerdi.

Al Arabiya