Dünyanın en pahalı at yarışı Suudi Arabistan’da

Kral Abdulaziz Hipodromu’nda düzenlenecek olan Suudi Kupası, 20 milyon dolarlık ödülle dünyanın en pahalı yarışı olacak.

Suudi Arabistan’da düzenlenecek olan dünyanın en pahalı at yarışını ülkenin Jokey Kulübü Başkanı Prens Bender bin Halid al Faysal tarafından duyuruldu.

Yarışın detayları, Çarşamba günü Saratoga, New York’ta Suudi Arabistan Jokey Kulübü Başkanı Prens Bender bin Halid al Faysal tarafından açıklandı.

Ücretsiz katılım sağlanacak yarışta maksimum 14 başlangıç alanı olacak.

Yarışta birinci olan 10 milyon dolarlık ödülün sahibi olurken, geriye kalan 10 milyon dolarlık ödül ilk 10 yarışçı arasında dağıtılacak.

Prens Bender, “Suudi Arabistan’ın uluslararası bir yarış alanı olarak tanıtılması ve Suudi Arabistan’da bu harika sporu geliştirme kararlılığımızı ve at yarışı dünyasında lider bir oyuncu olma konusundaki tutkumuz hiç şüphesiz Suudi Arabistan’daki at yarışı tarihindeki en önemli olay. Uluslararası jokeyleri, basını, yarış meraklılarını ve halkı 2020 yılında Riyad’a bekliyoruz” diye konuştu.

Suudi Kupası, Florida Gulfstream Park’taki Pegasus Dünya Kupası’ndan dört hafta sonra gerçekleşecek. Pegasus Dünya Kupası’nın ödül miktarı ise 16 milyon dolar olacak.

Yüzyıl önce, at binmesi ile ünlü ve modern Suudi Arabistan’ın kurucusu Prens Bender’in büyük büyükbabası Kral Abdulaziz, ordusuyla at sırtında savaşa girerek “ Son Süvari” unvanın sahibi olmuştu. Böylece at yarışları, genç ulus için önemli bir kültürel etkinlik haline geldi.

Arab News