Suudi Arabistanlı kadınlar, Hac Güvenlik Odası çalışmalarında önemli roller alıyor

Bu yıl Hac mevsimi, Suudi Arabistan’da daha önce benzeri görülmemiş bir şekilde kadınlara verilen özgürlüklerin yaşandığı ve bu özgürlüklerden biri olarak haziran ayında araba kullanmaya başladıkları bir zaman diliminde gerçekleşiyor. Suudi Arabistan, İran ve Katar ile yaşadığı sorunlar ve Husilerin ülkesine saldırdığı bir süreçte, karar alma pozisyonlarında cinsiyet dengesini sağlamaya ve kadınların daha fazla katkı sunmasını gerçekleştirmeye çalışıyor.

Suudi Arabistan, farklı yaş ve etnik kökene sahip hacıların, mukaddes mekanlarda güvenlik ve sükunet atmosferinde hareket edebilmeleri için yoğun güvenlik önlemleri alarak Hac mekanlarını bu sezon için son derece kalabalık bir gruba göre hazırladı.

Farklı alanlarda kadınların güçlendirilmesi

Suudi Arabistan, Vizyon 2030 projesine uygun olarak kadınların sosyal ve ekonomik hayatta ülkenin geçirdiği hızlı değişikliklere paralel olarak kadınları karar almada ortak hale getirmeye çalışıyor. Bu adım, gelecekte daha etkili olabilmek için kadın-erkek arasındaki gerçek eşitliğe ulaşmadaki isteği ortaya koydu.

Suudi Arabistan, kadınların askeri alana katılmalarına da kapı açarak kadınların istedikleri takdirde, gönüllü olarak kamusal hayatın güvenliğini sağlamaya etkin şekilde katılımlarını sağlamıştı.

Kadınların güvenlik alanlarına katılımı hem yazılı hem de görsel medyada övgüyle karşılandı. Söz konusu yeni yönelişler, üniversite eğitimlerini ve aldığı teknik eğitimleri kullanmayı seçen yeni bir kadın neslinin ortaya çıkmasına yardımcı oldu. 911 Mekke Güvenlik Organizasyon Merkezi’nde kadınların bulunmaları, daha önce aile büyüklerinin görmediği bir durumdu.

İşlerini hızlı bir şekilde yapan ve hepsi üniversiteli genç kızlar ile erkeklerden oluşan 120 kişi her iki saniyede bir kendilerine gelen güvenlik sorununa cevap veriyor, gelen sorunları konularına göre ihtisas alanı olan birimlere yönlendiriyor. Bu işlem 45 saniyede gerçekleşiyor. Yapılan işlemler ve süreleri istatistik ekranına yansıyor.  İletişimde Arapça’nın yanı sıra İngilizce, Fransızca, Almanca, Urduca, Malayca ve Endonezyaca da kullanılıyor.

Şarku’l Avsat’ın Independent Arabia kaynaklı haberine göre, güvenlik operasyonları merkezi çok sayıda güvenlik subayı ve memuru tarafından denetlenen 47 operasyon odasından oluşuyor. Herhangi bir krize anında müdahale edilebilmesi için Mekke ve civarı 15 bin kamera ile izleniyor. Genç kadınlar, güvenlik ve hizmet sektörleri temsilcileri tarafından denetlenen çalışmalarını yerine getiriyor

Suudi kadınlar güvenlik ve emniyet konularında gerekli eğitimi aldıktan sonra hacıların güvenliği alanında çalışmaktan onur duyduklarını belirtti. Güvenlik birimlerinin uluslararası standartlarda ve modern tekniklerle çalıştığı kaydedildi.

15 saniyede denetim

Pasaport işlemleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Şef Nasır el- Atıbı, Independent Arabia’ya yaptığı açıklamada kadınların Cidde’deki Kral Abdülaziz Havalimanı’nda oynadıkları önemli rolden dolayı geçen seneye göre kadın görevli sayısını iki katına çıkardıklarını söyledi. Yetkili, kadın görevlilerin özellikle peçeli kadınların kimlik kontrolü yapılmasında önemli rol oynadıklarını, bu işlemlerin 15 saniye gibi rekor bir zamanda gerçekleştirildiğini kaydetti.

Onlarca yıldır kadınları engelleyen gelenekler ve bazı din adamları tarafından getirilen katı kısıtlamalar, onları dar bir alanda çalışmaya zorladı. Gözlemciler, söz konusu kısıtlamaların kalkmasıyla kadınlara tanınan özgürlüklerin onları siyasi alana da yönelteceği görüşünde.

Şarkul Avsat