Hacıların iletişimi için tercüme cihazları kullanılıyor

Mekke’de bir girişim, Mekke Sağlık Dairesi Topluluk Katılım Dairesi ile ortaklaşa, 120 dilde tercüme cihazı temin etmek için finansal destek sağlayacak. Ayrıca, ameliyathanelerde günün her saati çalışan tercümanlar istihdam edecek.

Mina’daki Mina El-Jisr Hastanesi’nin Müdürü Dr. Waddah Abu Talib, Mekke’deki iş insanları da dâhil olmak üzere bir grup insan, 73 cihazın yanı sıra Sağlık Bakanlığı aracılığıyla günde 24 saat hizmet sunan 14 tercüman katıldığını söyledi.

Bu girişimin, hastanelerdeki hizmet sağlayıcılar ve hacılar ile kutsal yerlerdeki birinci basamak merkezleri ve Mekke arasındaki iletişimi kolaylaştırmayı amaçladıklarını söyledi.

Girişimde yer alacak diller arasında, Mekke’deki hastaneleri ve kutsal yerleri ziyaret eden hastaların en çok kullandığı diller olan İngilizce, Farsça, Türkçe, Fransızca, Svahili, Rusça ve Urduca’dır.

Toplum Katılım Programı’nın sorumlusu Mahassen Hassan Shuaib, bu hizmetlerin Suudi Arabistan halkının Mekke Belediyesi Siqaya ve Rifada Komitesi ile ortaklaşa yürüttüğünü ifade etti.

Shuaib buna ek olarak, “100 kan basıncı izleme cihazı ve 100 glikoz izleme cihazı, kamplarda ihtiyacı olanlara su, şemsiye ve ayakkabıların yanında ücretsiz olarak sunuluyor.” dedi.

Arab News