​İran Cumhurbaşkanı ve Katar Emiri, Körfez’deki seyrüsefer güvenliğini görüştü

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani arasında, Hürmüz Boğazı ve Basra Körfezi’ndeki gelişmelere ilişkin bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani görüşmede, ülkesinin Körfez, Hürmüz Boğazı ve Umman Denizi’nin güvenliğine “büyük önem verdiğini” ve bu bağlamda “elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını” söyledi. Ruhani ayrıca bölgenin güvenliğinin sağlanmasının halkının kalkınması ve çıkarlarının korunması olarak gördüğünü” sözlerine ekledi.

İran resmi haber ajansı IRNA, Cumhurbaşkanı Ruhani’nin telefon görüşmesinde kıyı şeridi ülkeleri arasında ve ortak güvenlik önlemleri çerçevesinde ortak çaba göstererek Körfez bölgesinin güvenlik ve istikrarını korumanın mümkün olduğuna dikkat çektiğini aktardı. Alman Haber Ajansı’nın haberine göre (DPA) Ruhani, “Tarihte yaşananlar, yabancıların bölgeye yönelik müdahalesinin yalnızca daha fazla gerilime ve sorunlara yol açtığını göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Öte yandan IRNA, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin İran Cumhurbaşkanı Ruhani’ye Doha’nın “gerilimleri azaltmaya yönelik hiçbir çabadan kaçınmayacağını” söylediğini aktardı. Katar Emiri Al Sani ayrıca “Bölge barışının kıyı şeridindeki ülkeler tarafından güvence altına alınması gerekiyor. Katar’ın bu konudaki tutumu açık. İkili ilişkileri güçlendirmek ve bölgenin güvenliğini artırmak amacıyla İran ile işbirliği yapmaya hazırız” şeklinde konuştu.

Diğer yandan İran Cumhurbaşkanı, Katar Emir ile yaptığı telefon görüşmesi öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Ruhani, Ankara ile ilişkileri güçlendirme isteğini yinelerken Erdoğan, Ankara’nın Tahran’la olan bağlarını güçlendirmeye hazır olduğunu söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan kısa açıklamada ise, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in Katarlı yetkililerle görüşmek üzere Doha’ya gittiği bildirildi.

Şarkul Avsat