Kabe’de yağmur sevinci

Suudi Arabistan Hac, Umre ve Olağanüstü Güvenlik Gücü Komutanı Ahmed bin Karar el-Harbi dün yapmış olduğu açıklamada, sağanak yağış nedeniyle Mina, Harem-i Şerif ve ikisini birbirine bağlayan yollarda herhangi bir olağanüstü durumun kaydedilmediğini açıkladı. Cemerat bölgesindeki yoğunluğun devam ettiğini de belirtti.

Güvenlik Gücü Komutanı el-Harbi, şiddetli rüzgarın da eşlik ettiği yağmurun saat 03.33’te başladığını ve 05.00 sona erdiğini dile getirerek “Başta Allah’ın izni ardından güvenlik görevlilerinin teyakkuzu ve alternatif güvenlik planlarının ve acil durum planlarının hayata geçirilmesi sayesinde hiçbir sivil bu durumdan etkilenmedi” ifadelerini kullandı.

Yağmurun etkisini gösterdiği bölgelerde ilgili taraflarca uygulanan prosedürlerin herkesin güvenliğini temin ettiğine ve hayatı normale döndürdüğü dikkat çeken el-Harbi, hac ibadetinin yapıldığı yerlerdeki kalabalığı yöneten Komuta Kontrol Merkezi’nin uygulamaya geçirdiği planlara ilişkin ise şöyle söyledi:

“Yağmurun başlamasıyla birlikte düşme ve kayma kaynaklı kazaları önlemek adına hacı adaylarının çadırlarında kalması sağlandı. Herhangi bir elektrik kontağından yangın çıkmamasına rağmen tedbir amaçlı elektrik bağlantısı kesildi. Cemerat bölgesine ulaşan hacı adaylarının şemsiye altında bekletilmesinin yanı sıra insanlar farklı bölgelere dağıtılarak denge de sağlandı. Tüm bunlar son derece olumlu sonuçları beraberinde getirdi.”

El-Harbi ayrıca ilgili tarafların yoğun yağış miktarına rağmen yağmur suyunu kontrollü bir şekilde tahliye etme noktasında üstlendiği önemli role de dikkat çekti. Geçtiğimiz cuma günü Arafat ve Müzdelife’deki yoğun yağıştan tecrübeli olunduğu ve dün Mina’da gerekli tüm plan ve prosedürlerin hayata geçirildiği de ifade edilenler arasındaydı.

Güvenlik Gücü Komutanı el-Harbi konuya ilişkin açıklamasını şöyle sürdürdü: “Hacıların anlayışı ve güvenlikle ilgili talimatlara uygun hareket etmeleri, acil durum planlarının başarıyla pratiğe dökülmesinde önemli bir etken. Allah’ın haclarını kabul etmesi ve kolaylaştırması için dua eden hacı adayları sağanak yağmurlarla birlikte hava sıcaklıklarının düşmesine son derece sevindi. Bu sevincin ruh sağlıklarına yansıması da son derece olumlu oldu. Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın yönlendirmesi ve İçişleri Bakanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayef’in anlık takibi ile hayata geçirilen tüm resmi direktifler hacıların bu kıymetli ibadeti yerine getirmesine yardımcı oldu. Hacılar Suudi Arabistan’dan huzur içinde ayrılana dek geri kalan planlar da aynı şekilde uygulanacak. İnşallah bu yılki hac mevsimi de önceki senelerde olduğu gibi başarılı bir şekilde sona erer.”

Hacıların ülkelerine dönmeden önce hac sertifikası alıp almayacağına ilişkin ise El-Harbi “Hac ve Umre Bakanlığı ile bu konuda işbirliği yapılıyor ve gerekli düzenlemeler de icra ediliyor. Geçtiğimiz yıllarda birçok hacı bu sertifikadan istifade etmişti. Son olarak Allah’tan, Rahman’ın misafirlerinin haclarının kabul olmasını ve günahlarının af olmasını niyaz ediyorum” dedi.

Şarkul Avsat