​Hac organizasyonu Dünya Sağlık Örgütü’nden tam not aldı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Hac dönemi sırasında Suudi Arabistan hükümetinin halk sağlığı için aldığı önlemlere övgüde bulunarak, alınan önlemleri denetleme, danışmanlık yapma ve rehberlik konularında Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı ile yakinen çalıştıklarını açıkladı.

WHO, 2 milyondan fazla Hac ziyaretçisine hizmet sunma konusunda özveri ile çalışan tüm sağlık çalışanlarının gösterdikleri çabayı takdir etti.

WHO, hac bölgesinde hastalık gözetimi ve halk sağlığı acil durumları konusunda teknik bir epidemiyolog ve uzman ekibi konuşlandırdı. WHO’nun aldığı tedbirler kapsamında, uluslararası sağlık mevzuatının gereklerine uygun olarak hacı adaylarının enfeksiyon kontrolü ve önleme, bulaşıcı hastalıkların erken teşhisi ve müdahalesinin gözlemlenmesi, uygun temizlik, gıda güvenliği, aşılama ve acil müdahale bulunuyor.

Uluslararası Örgüt bu önlemler sayesinde bu hac mevsiminde yaygın hastalık raporları veya diğer halk sağlığı sorunları yaşanmadığını kaydetti.

WHO yaptığı açıklamada, “Dikkatli olmalı ve geri dönen hacılar ile ilişkili olabilecek halk sağlığı tehditlerini daima gözlemlemeliyiz. WHO hastalık verilerini toplama ve işlenmesini geliştirmenin yanısıra risk eğitim sistemlerini güçlendirmek için tüm üye devletlerle birlikte çalışacaktır” ifadelerini kullandı.

Bu yılki hac mevsiminin küresel halk sağlığına karşı uluslararası endişe yaratan ebola başta olmak üzere kolera, kızamık, çocuk felci gibi birçok bulaşıcı hastalığın olduğu bir zamana denk geldiğini ifade eden WHO, bu hastalıkların erken teşhisi ve halk sağlığı acil durumlarına zamanında müdahale edilmesi gerektiğini vurguladı. WHO ekibi, Mina, Müzdelife ve Arafat’taki halk sağlığı merkezlerini ziyaret ederek, yapılan çalışmaları takip etti.

WHO, örgütün kutsal mekanlardaki sağlık tesislerinde hizmetlerin kullanılabilirliğini örgütün standart ölçme araçlarını kullanarak değerlendirmek için Suudi yönetimi ile işbirliği yaptığını açıklayarak, bu değerlendirme sonuçlarının hizmetleri daha da arttırmaya ve hacıların ihtiyaçlarını karşılamaya imkan sağlayacağını söyledi.

Suudi Arabistan’ın ateşli hastalıklar ve gıda zehirlenmesi gibi kitlesel nüfuslarla ilişkili riskleri önleme ve bunlarla mücadele etmedeki başarısını takdir eden WHO, bu hac mevsiminde ziyaretçiler arasında önemli bir sağlık sorunu kaydedilmediğini söyledi.

Hac mevsimi boyunca Suudi Arabistan’daki tüm hizmet sektörleri arasında sağlanan işbirliğine övgüde bulunan WHO, kritik sağlık sorunları yaşayan hacı adaylarının tahsis edilen ambulans uçaklarla ile tahliye edildiğini bildirdi.

Şarkul Avsat