Dünyanın en uzun yol giden göçmen kuşu: Asir Saksağanı

İsmini Suudi Arabistan’ın Asir dağlarından alan “Asir Saksağanı”, dünyada en uzun mesafe yol gidebilen göçmen kuşları arasında yer alıyor.  

Asir Saksağanı, Suudi Arabistan’da sayısının 100’ün altına düşmesiyle, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan türler arasında. Bu nedenle Suudi Arabistan şirketi Aramco, Suudi Yaban Hayatı Kurumu ve Smithsonian Enstitüsü işbirliği ile, bu türü koruma altına almak için bir araştırma projesine destek verdiğini açıkladı.

Asir Saksağanı’na ev sahipliği yapan Asir dağları, biyoçeşitliliğin korunması için küresel öneme sahip eşsiz bir bölge olarak biliniyor. Suudi Arabistan, dünyadaki göçmen kuşların yolculuklarında en uzun rotalarından birinde yer alır ve Avrupa, Asya ve Afrika’dan çok sayıda kuşun ve 240 gram ağırlığında 46 cm uzunluğundaki Asir Saksağanı’nın ana vatanıdır.

Suudi Aramco Çevre Koruma Dairesi Müdürü Ömer Abdülhamid, “Proje, Asir Saksağanı’nın sayısının, yoğunluğunun ve doğal ortamının belirlenmesi için 12 aylık bir araştırma çalışmasıyla başladı” dedi.

Sözlerinin devamında, “Faaliyet gösterdiğimiz bölgelerdeki biyoçeşitliliği korumanın öneminin farkındayız, bu sebeple Suudi Yaban Hayatı Kurumu ve Smithsonian Enstitüsü ile, Asir Saksağanı’nın sayısını doğal seviyeye getirmek ve onları yok olma tehlikesinden kurtarmak için ortak bir çalışma yapmaya karar verdik. Kuşların sayısı son zamanlarda azaldı, hatta 100’ü aşmayan bir seviyeye geldi.” açıklamasında bulundu.

Abdülhamid, ayrıca Asir Saksağanı hakkında çok az bilimsel veri olduğunu belirterek, ortak bir araştırma ekibinin, 2018 yılının başlarında, kuşların sayısındaki düşüşün nedenlerini tespit etmek için araştırmalara başladığını söyledi. Kuşların bazılarına gelişmiş bir izleme cihazı yerleştirildiğini belirterek, bu kuş türünü tanımanın attıkları ilk adım olduğunu söyledi.

ASİR SAKSAĞANI’NIN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ

Bu orta büyüklükteki kuş türü, yüksek zekasıyla tanınıyor ve çıkardığı mükemmel seslerden dolayı Saksağan olarak adlandırılmış.

Siyah ve beyaz renkteki tüylerinin yanı sıra parlak turkuaz renklere sahip Asir Saksağanı’nın yuvası, devasa bir kubbe şeklinde olup genellikle ardıç veya akasya ağaçları üzerine 4-7 metre yüksekliğe kadar çıkabiliyor.

Araştırmacılar, Asir Saksağanı’nın hareketlerini izleyerek, kuş türünün azalmasına sebep olan faktörleri daha iyi anlayacaklar ve gerekli önlemlerin alınması için çalışmalara başlayacaklar.

Al Arabiya