Mekke ve Medine’nin 83 yıllık görüntüleri

Kral Abdülaziz Halk Kütüphanesi, Mekke ve Medine’nin 1936 yılına ait hac fotoğraflarından oluşan bir koleksiyonu ziyaretçilere sunmak içi satın aldı.

Kral Abdülaziz Halk Kütüphanesi geçtiğimiz günlerde, hac, umre, Mekke ve Medine özel koleksiyonuna bir yenisini ekleyerek, 1936 yılına ait nadir hac fotoğraflarından oluşan bir koleksiyonu satın aldı. Kütüphane, krallığın kuruluşundan bugüne, yol, inşaat, dünyanın dört bir yanından gelen hacılar ve ziyaretçilere hizmet için Harameyn’in genişletilmesi gibi alanlarda yapılan gelişmeleri inceliyor. Arap-İslam bilgi merkezi halini alan Kütüphane, Arap-İslam tarihini tüm ayrıntılarıyla inceleyerek, çeşitli uluslararası çevrelerde İslam medeniyetinin aydınlık yönünü ön plana çıkarmak için çalışıyor.

Koleksiyondaki fotoğraflar arasında, 1936’da Mısır Hac Komisyonu tarafından çekilen bir Kabe fotoğrafı, Arafat vakfesi yaptıktan sonra Mina’ya inen hacılara ait bir görüntü, Mina’dan bir fotoğraf, Mısır Hac Komisyonu’nun üyelerinin olduğu bir fotoğraf, Haremi şerifin kapılarından biri, Medine’de bulunan su kaynaklarından bazılarının fotoğrafı, Mescid-i Nebevi’nin minarelerinden biri, Medine sokaklarının fotoğrafları ve Cidde Limanı’ndan inen hacıların görüntüleri yer almakta.

Kral Abdülaziz Halk Kütüphanesi’nin dünyadaki nadir fotoğraflardan oluşan büyük bir fotoğraf arşivine sahip olduğu biliniyor. 1740’tan bu yana İslam ve Arap dünyasından ünlü fotoğrafçılar tarafından çekilmiş fotoğrafların yer aldığı arşivde, kutsal bölgeler, Mekke ve Medine ve birçok tarihi yerlerin olduğu 5 bin 564 nadir fotoğraf bulunuyor.

Al Arabiya