Londra’dan Mekke’ye pedal çevirdiler

Kurban Bayramı vesilesiyle Londra’dan bisikletle yola çıkan Tour de Hajj (Hac turu) ekibi Medine’ye kadar pedal çevirdi. Ekip Mekke’ye gelinceye kadar yoksul ülkeler için 66 bin 927 dolar bağış topladı.

Londra’dan gelen cesur bir grup bisikletçi hac vazifelerini yerine getirmek için Mekke kentine doğru yola çıkarak kendilerinin seyahat etme sınırlarını zorladı.

YOKSUL ÜLKELERE YARDIM TOPLADILAR

“Tour de Hajj (Hac turu)” ekibi Tahir Akhtar liderliğindeki Mekke’ye sadece zamanında varmadı aynı zamanda Medine’ye gittiler ve Mescid-i Nebevî’de de dua etmeyi başardılar.

Yolculuklarının amacı, Pakistan, Güney Afrika ve Uganda gibi ülkelerde kuyu, okul ve camilerin inşa edilmesi için yardım için fon sağlamaktı. Grup, Mekke’ye gelinceye kadar 55 bin 378 Pound (66 bin 927 dolar) toplamayı başardı.

Grup, 8 bisikletçi ve onları destekleyen sürücülerle 58 günde 17 farklı ülkeye yolculuk etti. Londra’dan 7 Haziran tarihinde yolculuklarına başladılar.  Destek veren sürücü Israr Hüseyin, daha önce hac görevini yerine getiren tek kişi olarak gruba hac ritüellerinde rehberlik etmek için geldi.

CAMİ, OKUL VE SU KUYUSU İNŞA EDİLECEK

Hüseyin, “Gündelik işimde sadece normal bir teslimat sürücüsüyüm. Junaid, dört farklı ülkede beş modern köy kurma ve yoksullara yardım etme vizyonuyla bana ilham verdi. Köyler bir cami, bir okuldan oluşmakta ve yerlilere güneş panelleri ve su yatakları sağlanıyor. Bana bundan bahsettiğinde hemen ekibe katılamaya hazırdım ”dedi.

Diğer bir sürücü olan Junaid Afzal, 2017 yılında kutsal kente gelen bisikletçilerden ilham aldığını söyledi.

Afzal, “İki, üç ay kadar süre boyunca hep bunu düşünüyordum. Sonra bir sabah uyandım ve kendime ‘Eğer uyandığımda ilk düşündüğüm şey buysa, bunu deneyeceğim ve elimden gelenin en iyisini yapacağım’ dedim ve bun hac vazifelerimizi tamamladık” diye konuştu.

Afzal, yolculuğa çıkmaya karar vermeden önce bisikletçi olmamasına rağmen, önceden hazırlanmak için elinden geleni yaptığını söyledi. Ancak Afzal, yolda beklenmedik aksilikler ve riskler her zaman olabileceğini de sözlerine ekledi: “Bu bir sınav gibi, asla tam hazırlıklı olamazsın. Bu yüzden ne olacağını bilmiyorduk. Ayrıca, Ramazan eğitimimizin ortasına denk geldi, bu zordu. Fakat haftada yüz milden dört ila beş yüz mil olan gerçek bisiklet hedefimizi gerçekleştiriyorduk. Bunun için gerçekten eğitim yapamazsınız”

Arab News