Saudi Aramco, halka arz için hazır olduğunu belirtti

Saudi Aramco, halka arz için hazır olduğunu, dünyanın en büyük kurumlarından bazılarının finansal analistleriyle yaptığı online konferans aracılığıyla kendini incelemeye açtı.

Devlet petrol şirketinin baş mali sorumlusu Halid Al-Dabbagh, enerji, finans ve yatırım uzmanlarının sorularını cevaplandırdı. Uluslararası yatırımcılara verdiği mesaj, Aramco’nun uzun vadeli stratejik hedeflerini takip ederek iyi bir finansal durum içinde olduğunu ve Aramco’nun sahibi olan Suudi Arabistan Hükümetinin, ne zamanın doğru olduğuna karar verdiği zaman, halka arz yoluyla borsalara girmeye hazır olduğunu bildireceğini dile getirdi.

Grubun Dammam merkezinden konuşan Al-Dabbagh şunları söyledi: “Düşük petrol fiyatı ve değişken piyasa koşullarına rağmen güçlü ve benzersiz finansal sonuçlar elde ettik. Bu bizim esnekliğimizin bir kanıtı. ”

Aramco’nun Bu sene için açıkladığı bütün rakamlar, 2018’e oranla, özellikle de düşük petrol fiyatları ve daha yüksek harcamalar nedeniyle düşük.

Ancak Aramco, yatırım analistlerinden ilk kez soru aldı ve küresel finansal piyasalarda daha fazla dahil olmak için hazırlandığına dair bir işaret olan bu hareket, kesinlikle tarihin en büyük hisse teklifi olabilir.

30 dakikalık internet yayınında, Al-Dabbagh, küresel yatırım kurumlarından dokuz analistten soru aldı. Al-Dabbagh, alt sektördeki genişleme taahhüdünün, Aramco’nun çevresel önceliklerinin ve petrol arzlarının dünyaya tedarik ve teslimatını sağlama konusundaki kararlılığının altını çizdi. Ayrıca, analistlere, Suudi Arabistan’ın sanayi devi SABIC’le olan 70 milyar dolarlık birliğin “çok yakında” tamamlanma yolunda olduğuna dair güvence verdi.

Fransız bankası Societe Generale’deki petrol ve doğal gazın genel müdürü Irene Himona, halka arzdaki hisselerin çekiciliğine karar vermede önemli bir faktör olabilecek gelecekteki temettü politikasını sordu.

Al-Dabbagh, temettülerin, zaten temettü ödeyen petrol endüstrisindeki akran grubu ile sürdürülebilirlik, satın alınabilirlik ve kıyaslama ölçütlerine göre belirleneceğini söyledi.

Arab News