Şeyh Zayed’in Abu Dabi Emirliği gelmesinin yıldönümü kutlandı

Abu Dabi sakinleri, Şeyh Zayed Al Nehyan’ın Abu Dabi emiri olmasının 53 yılı vesilesi ile Şeyh Zayed’i andı.

Anmanın görüntüleri, sadece Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kurucusunun başarılarını aktarmaya adanan, Abu Dabi Medya Şirketi tarafından kurulan bir kanal olan Zayed TV tarafından online olarak yayınlandı. Kanal, devlette bağlı olarak 2018 Zayed Yılı vesilesi ile kuruldu.

قناة زايد الرقمية

@zayedtvae

في مثل هذا اليوم من عام 1966.. تسلم مقاليد الحكم في إمارة معلناً بداية عصر التطوير والبناء واستثمار الإنسان

182 kişi bunun hakkında konuşuyor

Sosyal medya kullanıcıları, derin dini inancı, vizyonu, kararlılığı ve sıkı çalışması, yurtiçinde ve yurtdışında cömertliği ve hayatını halkının hizmetine adaması ve daha iyi bir dünya yaratmasıyla tanınan Şeyh Zayed’in olağanüstü hayatına övgülerde bulundu.

El Nehyan, 1918 yılında Abu Dabi’de 1922’den 1926’ya kadar Abu Dabi emiri olan Şeyh Sultan bin Zayed El Nehyan’ın dört oğlundan en küçüğü olarak dünyaya geldi. Şeyh Zayed’in doğduğu tarihte, Abu Dabi’nin emirliği, fakir ve gelişmemiş; ekonomide öncelikle balıkçılık ve inci dalışı ve iç kısımlardaki dağınık vahalarda basit tarıma dayalı bir ekonomiye sahipti.

Şeyh Zayed büyüdükçe, ülke genelini gezdi, toprağı ve halkını derinlemesine tanıdı. 1930’ların başlarında, petrol şirketi ekipleri ön jeolojik araştırmalara başladığında, bugün BAE’nin gelişimini şekillendirecek olan sektöre ilk defa tanışmasına tanıklık etti.

İlk ham petrol kargosu 1962’de Abu Dabi’den ihraç edildi.

6 Ağustos 1966’da Şeyh Zayed, Abu Dabi emirliği görevine geçti. Artan petrol gelirleri ile Şeyh Zayed, okullar, konutlar, hastaneler ve yollar inşa ederek büyük bir inşaat programı üstlendi.

Gulf News