313 hacıya hacda sigarayı bıraktırdılar

Kafa (Yeterli) Derneği kliniklerini ziyaret ettikten sonra dünyanın dört bir yanından toplam 313 hacı bu yılki Hac mevsiminin başlamasından bu yana sigarayı bıraktı.

Kafa Mekke başkanı Abdullah bin Davut Al Fayez şöyle dedi: “Mekke ve İki Kutsal Caminin Başkanlığı’nda sigara içme tehlikelerinin farkındalığı için ana komitenin gözetimi altında Abu Ghazaleh hayır kurumu, Hac ve Umre Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın sigarayla mücadele programı ile stratejik ortaklığın bir parçası olarak Hacılar, Mina’daki Kafa kliniklerinde tedavi edildi”.

“Sabit ve mobil Kafa farkındalık kliniklerinden neredeyse 113 bin hacı faydalandığı için sonuçlar bu yıl olağanüstü idi. Klinikler, danışmadan sonra bırakılan 11 bin 480 sigaraya alternatif olarak farkındalık broşürleri, tedavi kartları ve misvaklar dağıttı”.

Program 4 yıldır devam ediyor. Hacılara, sigara içmenin tehlikeleri hakkındaki farkındalığını arttırır ve onlara kutsal mevsim boyunca istifa etmeleri için bir fırsat sunar.” Proje iki aşamadan oluşuyor. İlk aşama, Ulu Camii meydanın yanında, ikinci aşama ise farkındalık sergisi ve tam donanımlı bir tedavi kliniği ile Mina’da yer alıyor”.

Arab News