İngiltereli başörtülü Model Mariah Idrissi ile tanışın

Kuzey Batı Londra’da Faslı ve Pakistanlı anne babadan Dünya’ya gelen Model Mariah Idrissi önemli markalar için yapılan kampanyalardan, TED Talks konuşmalarını ve seyahatlerini Instagram’daki 88 bin takipçisiyle paylaşıyor.

Başörtüsü takan model, Muhafazakâr yaşam tarzını dile getirdi ve Arab News’e tarzı, inancı ve başarıları hakkında konuştu.

Idrissi, “İnancımı, kültürümü temsil etmek için başörtüsü takıyorum ve muhafazakâr kıyafet fikrini gerçekten seviyorum. Ne giydiğin konusunda rahat hissetmenin ve kişiliğini kaybetmemenin önemli olduğunu düşünüyorum, Muhafazakâr tarzlarda bu kadar çok çeşitlilik olmasının nedeninin bu olduğunu düşünüyorum”.

olduğunu düşünüyorum.”

Idrissi, bir alışveriş merkezinde keşfediliyor. Herhangi bir şeye liderlik edeceğini düşünmemekle birlikte, bir H&M reklamında rol aldı.

Idrissi, “Kampanya viral oldu. O andan itibaren medyanın Müslümanları ne kadar az temsil ettiğini anladım ve eğer temsil edildilerse de bu çoğunlukla olumsuzdu. Bu beni modada kariyer yapmaya devam etmeye ve Batı’da türbanın nasıl göründüğüne dair anlatıyı değiştirmeye teşvik etti” diye konuştu.

Ayrıca, 2016’da ilk önemli konuşmasını, milyonlarca canlı yayın yapan bir TEDxTeen’in, muhafazakâr kıyafetlerin şimdi nasıl bir eğilim haline geldiğiyle ilgili olduğunu söyledi. Idrissi, moda endüstrisinin, on yıl önce olduğundan daha çok kadına muhafazakâr moda konusunda hizmet ettiğini dile getirdi.

Model, “kesinlikle kendimi gelişmiş hissediyorum. Yaz ayları, daha soğuk olan sonbahar ve kış aylarına oranla hala biraz zor geçiyor olabilir ama hala ilerlemem gereken bir yol var” ifadelerini dile getirdi.

H&M ile yaptığı reklam işbirliğinden sonra Idrissi, Orta Doğu’da aralarında MAC kozmetik ve M&S gibi markalarla çeşitli projelere katıldı. Aynı zamanda, bir fırsat gelirse,  Suudi Arabistan’da bir proje ile çalışmak istediğini de sözlerine ekledi.

Idrissi, “Suudi Arabistan, hem fiziksel olarak hem de manevi olarak kutsal bir toprak.  Suudi Arabistan’da çok sayıda potansiyel ve fırsat görüyorum. Moda ve film çalışmalarım sayesinde ülke çapında bazı kalıplaşmış yargıları değiştirmenin bir parçası olmayı çok isterim” dedi.

Idrissi, şu an birkaç yeni film projesi üzerine çalışıyor. Hem belgesel hem de diğer alanlarda Müslümanlar hakkındaki kalıplaşmış olumsuz yargıları değiştirmek için çalışıyor.

Idrissi, diğer potansiyel muhafazakâr modeller için ilham kaynağı olmayı istiyor ve onlara her zaman, kendilerine neden bu yolda olmak istediklerini sormalarını da istiyor. Zor zamanlardan kendisine neyin yardım ettiğini sorduğumuzda ise her zaman ileri gitmeye hevesli olduğunu söyledi.

Yetiştirilmesinin ona öğrettiği gibi, Idrissi modernitenin ve ilerlemenin gelenek ve göreneklerle çelişmediğini gösteriyor: Aynı madalyonun iki yüzü.

Arab News