Suudi Arabistan’daki yüzyıllık tarihi ev müzeye dönüştürüldü

“Hüseyin’in Tarihi Evi” duvarlarından geçmişin kokusu yayılan eski bir ev. Suudi Arabistan’ın merkezindeki Avdeh Sudeyr’de bulunan bu evin tarihi, 93 yıl öncesine dayanıyor. Neredeyse bir yüzyıl boyunca görkemli ihtişamını koruyan evde, Kuran ve İslami İlimler hocası, aynı zamanda bölgenin prensi ve hatibi olan Şeyh Said bin Muhammed bin Hüseyin yaşıyordu.

Muhammed bin Said bin Hüseyin, 2010’da evi restore etti ve aynı dönemde Zeyd el-Hüseyin periyodik aralıklarla evle ilgilendi ve Necid halkının eski yaşam hikayesini anlatan binlerce nadir eserle doldurarak tarihi bir müze haline getirdi, müze tarih severler tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı.

Müze, ziyaretçilerine, atalarının eskiden nasıl yaşam sürdüklerini tanıtıyor ve eskiden evlerde kullandıkları mutfak eşyaları ve çeşitli aletleri tanıma fırsatı sunuyor.

Tarih sevdalısı Zeyd Muhammed el-Hüseyin el-Arabiya ile  yaptığı röportajda ev hakkında şunları söyledi, “Evi restore etmeye ve yeniden düzenlemeye karar verdim ve ziyaretçiler için açılışını yaptım. Müzede eski arabalarla ilgili özel bir bölüm ve çeşitli atölyeler var. Ziyaretçilerin tarihle tanışması için büyük fırsat”.

Açıklamasının devamında, “Geçmişi günümüze taşımak istedim ve elimdeki eski halılar, antikalar, koleksiyonlar ve eski arabalarla müze açmaya karar verdim. Tarihi eserlere olan ilgim Allah ona rahmet etsin, babamdan kalan bir miras. Tarihi eserleri toplamaya devam ettim ve bunlar için evimde özel bir bölüm açtım ve yapım tarihinin 1347’ye dayandığı bu tarihi evi müzeye çevirmek için çalıştım” dedi.

Müze’de ayrıca bir misafirhane bölümünün olduğunu söyleyen Hüseyin, bu kısımda bir toplantı odası, düğün salonu, bir kütüphane ve atölye olduğunu ve aynı zamanda eski mobilyalar, eski tarım aletleri gibi çeşitli tarihi eserlerin olduğunu söyledi, ayrıca silahlar, gazete ve el yazmaları için bir köşe ve Kabe örtüsünden bir parça olduğunu belirtti.

Al Arabiya