Esed rejimine ait savaş uçakları, İdlib’deki Türk konvoyunu vurdu

Suriye savaşını çözmek için toplanacak olan Astana görüşmeleri, Esed rejimine ait savaş uçaklarının Han Şeyhun’a doğru ilerlemesi ile sona erme tehlikesi ile karşı karşıya.

Hava saldırısı, Astana görüşmelerinin İran ve Türkiye ile önemli katılımcısı olan Rusya destekli olarak yapılıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptığı açıklamada “Suriye ordusunun çabalarını destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Türk yetkililerinden yapılan açıklamada saldırı düzenlenen konvoy 50 zırhlı personel taşıyıcı, beş tank, Şam ile Halep arasındaki M5 ana karayolu üzerinde, Şeyh Han’ın güneyinde bulunan Morek’teki gözlem noktalarından birini güçlendirme yolundaydı.

Ancak Suriye Rejimi yaptığı açıklamada Ankara’yı İdlib’in büyük bir kısmını kontrol eden heyet Tahrir el-Şam’a (HTŞ) militan taşımakla suçladı. Suriye Dış İşleri bakanlığından yapılan açıklamada “Mühimmat yüklü Türk araçları teröristlere yardım etmek için Ham Şeyhun’a doğru gidiyordu” ifadeleri yer aldı.

Rejim yanlısı güçler Han Şeyhun ve stratejik yolun kontrolünü ele geçirmek için son üç gündür HTŞ ile mücadele ediyor. Rejim birlikleri, pazartesi günü elde ettikleri bir avantajla  kentin kuzeyindeki yolun kontrolünü ele geçirdi ve Türk konvoyu güneye devam etmesini engelledi.

Ankara, üç kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı kınadı. Yapılan açıklamada, Saldırı “mevcut mutabakat ve Rusya Federasyonu ile olan anlaşmalara uymuyor” ifadeleri yer aldı.

Askeri Analist Navvar Saban, Arab News’e verdiği demeçte, Türkiye Rusya ve İran liderlerinin önümüzdeki ay Ankara’da Astana görüşmelerinin yapılmasından hemen önce yapılan bu hava saldırısının daha kötü bir zamana denk gelemeyeceğini dile getirdi.

İstanbul’daki Omran Stratejik Araştırmalar Merkezinden Saban, “Rusların ve Türklerin Astana’yı sona erdirme gibi bir lüksleri yok. Eğer görüşmeler sona ererse, İdlib’den çıkmak zorunda kalıyorlar bu da her açıdan bir felaket olur” diye konuştu.

Saban sözlerine şöyle devam etti:  “Türkiye’nin amacı, rejim kuvvetlerinin ilerlemesini durdurmak ve Türkiye’nin gözlem noktalarını güvence altına almak. Ancak Türk araçlarına doğrudan bir isabet etmesi durumunda bu Türk tarafına yapılmış bir saldırı olur. Fakat, Türkiye bölgeyi korumak için çok geç kaldığını kabul etmeli. Rejim güçleri bölgenin büyük kısmında ilerleme kaydetti.”

Moskova’da Rusya-Türkiye ilişkileri analisti olan Dr. Kerim Has, İdlib’deki Rusya destekli Esad rejimi kuvvetlerinin ilerlemesinin kaçınılmaz olduğunu, çünkü şimdiye kadarki görüşmeler Idlib’deki terör tehdidini ortadan kaldırmadığını söyledi. Aksine HTŞ’nin bir sene önceye kıyasla daha çok alanı kontrol ettiğini de sözlerine ekledi.

Has, Rusya’nın Esed rejim güçleriyle birlikte Türkiye sınırındaki 15 kilometrelik bir askeri bölgeyi desteklemesini beklediği söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Ayrıca, Rus yapımı S-400 füze sistemlerinin ilk kez Türkiye’ye gönderilmesi, Ankara’nın ellerini bağlıyor. Bir rejim saldırısına etkili bir şekilde direnemez ya da Moskova’nın dünyadaki gelişmelere kör davranmasına  tepki gösteremez. Ankara, kısa süre içinde rejim saldırılarına  maruz kalacak İdlib’deki gözlem noktalarından birini bırakmak zorunda kalabilir. ”

Arab News