Helal Yemek Festivali’ne binlerce kişi akın etti

Londra’da düzenlenen ve dünyanın dört bir yanında gelenlerin katıldığı Helal Yemek Festivali, kültürel bir dünya turuna ev sahipliği yaparak çok çeşitli mutfakları keşfetme şansı verdi.

3 ve 4 Ağustos’ta Londra’nın doğusunda bulunan Tobacco Dock binasında gerçekleştirilen iki günlük etkinlik, girişimcileri ve sektörde çalışan aşçılardan yiyecek içecek şirketlerine kadar yeni bir kariyer başlatmak isteyenleri hedef alarak ürün ve hizmetlerin tanıtılması için harika bir platform oluşturdu.

FESTİVALE BİRÇOK ÜLKE KATILACAK

Organizatörler, festivalin dört yıl önce İngiltere’deki helal gıda talebi ve çeşitlilik arz eden bir ihtiyaç sonucu başlatıldığını dile getirdiler.

Festivale Orta Doğu’dan katılanların sayısı her sene artıyor özellikle Suudi Arabistan, Dubai’den katılımcılar yer alıyor. Etkinliğe aynı zamanda, Mısır, Fas ve Malezya gibi Asya ve Afrika ülkeleri de katılıyor.

Festivalin kurucusu ve CEO’su Velid Jahangia, “Dünya her yerinden işletmelerin gerçekten İngiltere pazarını ele alabilmeleri konusunda uluslarası bir platform. Her geçen sene daha çok büyüyoruz ve bu endüstriyi ilerletmek için çalışıyoruz. Yıllar geçtikçe daha çok uluslarası izleyici kitlesine ulaşarak daha fazlasını yapacağız” diye konuştu.

ÇEŞİTLİ YARIŞMALAR DÜZENLENDİ

Helal konsepti yalnızca gıda ve yemek alışkanlığına dayanmıyor aynı zamanda moda, kozmetik, seyahat, sağlık ve finans gibi diğer yaşam tarzını da kapsayacak şekilde geliştirildi.

Dünyanın dört bir yanından yiyecek ve içecekleri deneme şansının yanı sıra, aşçılık ve kasaplık gösterileri, çocuklar için aktiviteler, hatta burger ve biber yeme yarışmaları da yapıldı. Bu yılki etkinlikte, 2015’te açılan Londra restoranı Band of Burgers’ın katıldığı üçüncü festivaldi.

Festivale bu sene çoğunluğunu Fransa’dan gelen ve geçen yıla göre artan sayıda Arap ziyaretçinin olması dikkat çekti.

Arab News