Sivil havacılık girişimi ile hacılar ülkelerine kolaylıkla döndü

Suudi Arabistan Sivil Havacılık Genel Komitesi (GCAA), Rahman’ın misafirlerinin, ülkelerine dönmelerini kolaylaştırmak için hizmet edecek “Dönüş (İyab)” girişiminin başlatıldığını açıkladı.

Önümüzdeki iki gün boyunca deneme aşaması yapılacak olan girişimde, hacılar havaalanına varmadan önce kaldıkları yerden yolculuk işlemlerini otomatik olarak yapabilecekler. Girişim bu yılki hac sezonundaki dönüşlerde uygulanacak ve Endonezya, Hindistan ve Malezya’ya gidecek hacıları kapsayacak.

İLK ETAPTA 30 BİN HACI YARARLANACAK

Sivil Havacılık Genel Komitesi (GCAA) Başkanı Abdülhadi el-Mansuri, Suudi Haber Ajansı SPA’nın yayınladığı habere göre, GCAA’nın Krallık’taki havaalanlarında hacılara sunulan hizmetleri iyileştirmeyi, yolculuk işlemlerini kolaylaştırmayı ve iki havaalanındaki bekleme süresini azaltmayı hedeflediğini ve böylelikle hacıların ülkelerine kolaylıkla dönmelerini sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

“Dönüş” girişiminden bahseden Mansuri, girişimin bu yılki hac sezonu için başlatıldığını belirterek, ilk seferde Cidde Kral Abdülaziz Uluslararası Havaalanı ve Medine Prens Muhammed bin Abdülaziz Uluslararası Havaalanı’nda 30 bin hacının yararlanacağını ve daha sonra tüm hacıların ve ziyaretçilerin yararlanması için projenin genişletileceğini açıkladı.

Sözlerinin devamında, bu girişimin başlatılmasına katkıda bulunan tüm devlet kurumlarının yanı sıra, İçişleri Bakanlığı, Hac ve Umre Bakanlığı, Devlet Güvenlik ve Pasaport Bakanlığı, Ulusal Bilgi ve Gümrük Bakanlığı’na desteklerinden dolayı övgüde bulunarak, girişimin hızlı bir şekilde tamamlanması ve gelecekte kapsamının genişletilmesine olanak sağladıkları için teşekkürlerini iletti.

Al Arabiya