Suudi Arabistan’da 21 yaşını dolduran herkes pasaport alabilecek

Suudi Arabistan’da seyahat belgeleri düzenleme sistemi üzerinde bir takım değişiklikler meydana geldi. Yapılan yeni değişikliklere göre 21 yaşını doldurmuş her vatandaşa pasaport alma hakkı verildi.

21 yaşını doldurmuş kişilerin izinsiz seyahat edebileceği pasaport konusundaki yeni değişiklikler, Suudi Arabistanlı ilgili kurumların internet sitesi üzerinden yayımlandı. Yeni düzenlemeye göre 21 yaşını dolduran her vatandaş pasaport almaya hak kazanıyor. Yeni yürürlüğe giren değişikliklere göre ebeveyn izni yalnızca 21 yaşın altında olan kişiler için geçerli.

Yeni yapılan değişikliklerde, kadınlar çocuklarının yasal vasisi olma imkânına da sahip oluyorlar. Suudi Arabistan’da hayata geçirilen değişiklikten önce bu hakka yalnızca erkekler sahipti.

Yapılan bu değişikler geçtiğimiz haftalarda Suudi Arabistan İnsan Hakları Komisyonu tarafından duyurulmuştu. Komisyon, değişikliğe gidilen seyahat maddesiyle birlikte artık Suudi Arabistan vatandaşı herkesin pasaport alabileceğini belirtirken, düzenlemelerde ayrıca velisinin sorumluluğunda bulunan ve ebeveynleri hayatta olmayanlara da pasaport çıkarma ve ülke dışına çıkma hakkı verildi.

Sivil statü durumlarındaki değişiklikler kapsamında yürürlüğe konulan yeni düzenlemede, “Çocukların ikametgâhı, ebeveynleri ya da vasisinin ikamet ettiği yerdir” ve “Evli kadının ikametgâhı kocasının ikametgâhıdır” maddeleri bulunuyor.

Değişiklikler arasında “Bu uygulama sisteminde küçük çocuklar için ailenin başı anne ya da babadır” ifadelerinin yer aldığı 91’inci madde de yer alıyor. Alınan kararla değişikliğe gidilen 3’üncü maddede cinsiyet, sağlık durumu, yaş veya farklı herhangi bir ayrımcılığa uğramadan herkesin çalışma hayatında eşit olduğu vurgusu yapıldı. Madde kapsamında kadınların Suudi Arabistan toplumunda etkisinin daha çok artırılması hedefleniyor.

Yeni değişikliğe göre bir çalışanın tanımı “Kadın ya da erkek, işvereninin menfaati için ücret karşılığında, onun idaresi ve gözetimi altında ya da gözetimi olmaksızın çalışan herkes” şeklini aldı.

Şarkul Avsat