Aramco yöneticisi Halid El Dabbagh kimdir?

Saudi Aramco Yönetim Kurulu, Halid H. El Dabbagh’ı 1 Eylül 2018 tarihinde Finans, Strateji ve Kalkınma Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak belirledi.

Lisans diplomasını Toledo Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği’nden alan El Dabbagh, aralarında Londra İşletme Okulu’nun da olduğu birçok yönetici liderlik programına katıldı.

KARİYERİ

Kariyeri boyunca El Dabbagh, çok sayıda önemli görevde bulundu. Saudi Aramco’nun ham petrol satış ve pazarlamasının müdürü ve ortak girişim geliştirme ve destek direktörlüğünü yaptı.

2003 yılında şirketin başkanı ve CEO’su görevine geldi ve 2006 yılına kadar bu görevde kaldı. Aynı zamanda pazarlama, tedarik ve ortak girişim koordinasyonu yürütme direktörlüğü yaptı. 2008 yılında kurumsal planlamada iş analizi departmanının yöneticisi oldu.

Şubat 2010’da hazine başkanlığı yaptı ve dokuz ay sonra tam görevi üstlendi. Ocak 2012’de şirketin finansman kontrolünü sağlayan kişi oldu. Saudi Aramco’nun küresel hesap aktivelerinden, yıllık finans raporu ve iç kontrollerinden sorumlu kişi oldu.

Al Dabbagh ayrıca yıllık işletme ve sermaye bütçeleme süreçlerini ve önerilen yatırımların şirket tarafından değerlendirilmesini de denetliyor. Ayrıca, KİK Yönetim Kurulu Enstitüsü Valiler Kurulunda Saudi Aramco’yu temsil ediyor.

12 Ağustos’ta, Suudi Aramco, tüm rakiplerini geçerek finansal rakamlarla tarihteki en karlı şirket olduğunu kanıtladı.

Aramco’nun işletmede yüzde 20 hisse satın almasıyla ilgili 15 milyar dolarlık bir spekülasyon yapıldı, ancak El Dabbagh, Reliance ile görüşmelerinin “erken bir aşamada” olduğunu söyleyerek onaylamayı reddetti.

Basra Körfezi’ndeki güvenlik endişeleri nedeniyle günde 5 milyondan 7 milyon varil kapasiteye çıkarmayı amaçlayan Suudi Arabistan’ın doğu-batı boru hattının önümüzdeki ay biteceğini ortaya koyan bir konferansta yatırım analistleriyle konuştu.

Arab News