Suudi Arabistan’da bir dönem sona erdi

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, Seyahat Belgeleri ve Medeni Durum Yönetmeliğinde resmi düzenlemelere gidildiğini bildirdi. Buna göre kadınlara velisinin izni olmadan yolculuk etme, pasaport çıkarma ve erkekler gibi aile kaydı yaptırma izni verilecek.

İçişleri Bakanlığı’nda görevli yetkili bir yetkili bir kaynak, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, değişikliklerin, yüksek hâkimin, bakanlık meclisinin seyahat belgeleri ve medeni durum yönetmeliğinin düzenlenmesine yönelik kararını onaylamasıyla uygulamaya konulacağını belirtti. Pasaportlar ve Medeni Durum Başkanlığı, düzenlemelerle ilgili işlemlere başladı. Kaynak, konuyla ilgili bilgi edinmek isteyenlerin Pasaport Genel Müdürlüğü’nün ve İçişleri Bakanlığı’nın yetkili mercileri ile özel iletişim kanalları vasıtasıyla iletişime geçebileceklerini söyledi.

Suudi Arabistan yönetimi, Ağustos ayının başında bazı sivil statü yönetmeliklerinde yapılan düzenlenmelere ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Bu kapsamda, medeni durum ve seyahat yönetmeliklerinde yapılan düzenlemeye göre 21 yaşından büyük kadınların pasaport çıkarmasına, erkek bireyler gibi velisinin izni olmadan seyahat etmesine izin verilecek.

Düzenlemeler, erkek bireylerin pasaportlarının, Suudi kadınların, evli olmayan genç kızların ve reşit olmayan erkek çocukların pasaport işlemlerine yönelik seyahat belgeleri yönetmeliğinin üçüncü maddesinin kaldırılmasını da kapsıyor.

Pasaport Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde dün duyurduğu değişikliklere göre, 21 yaşının altındaki kimseler, veli izni ile seyahat edebilecek. Ancak bu şarttan evli olanlar, yurtdışına araştırma için gönderilenler –Eğitim Bakanlığı’ndan onay belgesi sunmak kaydıyla-  ve yetkili mercilerin görevlendirmesiyle yurtdışında resmi işlerle görevlendirilenler muaf tutulacak.

Suudi Arabistan uyruklu erkek ve kadın velilere, velisi oldukları bireylere pasaport çıkarma ya da onlara izin verme hakkı verildi. Aynı şekilde eğer baba vefat etmiş ise, annelere 21 yaşından küçük olan çocuklarına seyahat onayı verme hakkı tanındı. Her iki ebeveynin de vefat etmesi durumunda ise erkek kardeşlerden 21 yaşını geçmiş olanlardan biri ya da sistemin yetki verdiği bir kişi pasaport çıkartmaları için veraset ya da seyahat izni verebilecek.

15 yaşından büyük ve 21 yaşından küçük olanlar ancak velisinin izni ile pasaport alabilecek.

Medeni Durumlar Yönetmeliğinde yapılan en önemli düzenleme ise “on yıllık evli olmaları halinde evli kadının ikametgâhının eşinin ikametgâhı olarak kabul edildiği” maddenin yerine “reşit olmayan bireylerin ikametgâhının babası veya velisinin ikametgâhı olarak kabul edildiği” maddenin getirilmesi. Medeni durumlar yönetmeliğinin “Reşit olmayan bireylerin anne ve babasının sistemin uygulama alanında aile reisi olarak kabul edildiği” 91. maddesinde de değişiklik yapıldı.

Medeni Durumlar Yönetmeliği’nin 50. maddesinde yapılan değişikliğe göre ise önceden yalnızca erkekler aile kaydı talebinde bulunabiliyorken artık çiftlerden her biri başvuruda bulunabilecek.

Şarkul Avsat