“Günah vergisi” artık e-sigara cihazlarını da kapsayacak

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Kabinesinin yaptığı son açıklamaya göre e-sigaralar, elektronik sigara cihazları ve tütün dolumları Ocak ayından itibaren yüzde 100 vergiye tabi olacak.

2017 tüketim vergisinin tütünde genişlemesi, Nisan ayının ortalarında bataryayla çalışan sigara içme cihazlarının satışının yasallaştırılmasını da etkiledi.

ZARARLI MAL TÜKETİMİ AZALTILACAK

Şeker eklenmiş ve tatlandırıcı içeren meyve suları ve içecekler de yüzde 50 vergiye tabi olacak.

BAE Hükümet İletişim Ofisi paylaştığı tweetlerde, hareketin “Zararlı mal tüketimini azaltmak, şeker ve tütünün neden olduğu kronik hastalıkları önlemek ve tüketicilerin sağlıklı seçimler yapmalarına yardımcı olmak” için tasarlandığını söyledi.

BAE, bu yıl içinde elektronik sigara satışını yasalaştıran en son ülkeydi. O zamana kadar bu ürünleri tüketicilere satmak yasadışıydı ancak bu ürünlere sahip olmak ve halka açık yerlerde kullanmak yasadışı değildi.

ELEKTRONİK SİGARA TÜKETİMİ ARTTI

Doktorlar, elektronik sigara konusunda ikiye ayrılmış durumda. Bazı doktorlar, elektronik sigaranın insanlara geleneksel sigara konusunda bir alternatif sunduğunu savunurken bazıları da elektronik sigaranın insanları genç yaşta sigaraya başlamaya teşvik ettiği savunuyor.

Elektronik sigaranın kullanımının artmasıyla tütün şirketleri de elektronik sigara satışına başladı.

Şekerli içecekler üzerindeki yeni vergi, Coca-Cola, Red Bull ve Pepsi fiyatlarının yükselmesine neden olan gazlı içeceklerin de yüzde 50 vergiden muaf olan markaları da etkileyecek.

Hükümetin birkaç gün içinde vergilendirilebilir ürünlerin bir listesini yayınlaması bekleniyor.

The National