ABD Savunma Bakanı, Hamza bin Ladin’in öldürüldüğünü doğruladı

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, El-Kaide örgütünün kurucusu Üsame bin Ladin’in oğlu Hamza bin Ladin’in öldürüldüğünü doğruladı. Esper, çarşamba günü Fox News’e yaptığı açıklamada “Aldığım bilgiye göre Hamza bin Ladin öldü. Ayrıntılı bilgiye sahip değilim, sahip olsaydım bile sizinle ne kadarını paylaşabileceğim konusunda emin değilim” dedi. 

ABD medyası istihbarat yetkililerine dayandırarak verdikleri haberlerde Ağustos ayının başında Hamza bin Ladin’in öldürüldüğünü iddia etmişti.

Başkan Donald Trump ve diğer bazı üst düzey yetkililer ise ölümü doğrulamaktan ya da açıkça reddetmekten kaçındı. Gazetecilerin bu konudaki sorularına Trump “Yorum yapmak istemiyorum” dedi.

ABD Dış İşleri Bakanlığı Hamza bin Ladin’in, Usame bin Ladin’in 20 oğlundan 15. cisi olduğunu açıkladı. Aynı zamanda Hamza bin Ladin, Usame bin Ladin’in üçüncü eşinden ve yaşının 30 olduğu tahmin ediliyor. Bakanlık, Hamza’nın, “El-Kaide’de lider olarak ortaya çıktığını” belirttti.

Hamza’nın 2011 yılında Pakistan’da öldürülen babasının intikamını almak için ABD ve bazı devletlere saldırı yapma çağıran sesli ve görüntülü mesajları yayınladı.

Şarkul Avsat