Birleşik Arap Emirlikleri’nde inşaat sektörü hızla büyüyor

Bir KPMG Denetim Komitesi Enstitüsü anketinden gelen yeni verilere göre, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) inşaat sektörünün 2020’de yüzde 6 ila 10 arasında büyümesi bekleniyor.

KPMG’nin yıllık Global İnşaat araştırması, inşaat sektörü yöneticilerinin çoğunun (yüzde 53) önümüzdeki 12 ay içinde BAE’de sektörün büyümesi konusunda iyimser olduğunu tespit etti.

ANKET ÖNEMLİ İŞ ADAMLARIYLA YAPILDI

Diğer anket katılımcıları daha iyimserdi. Yanıt verenlerin yaklaşık yüzde 7’si sanayinin 12 ayda yüzde 15’ten fazla büyümesini öngörürken, katılımcıların yüzde 13’ü yüzde 11 ila 15 arasında bir büyüme beklediklerini belirttiler.

223 mühendislik ve inşaat şirketinden kıdemli yöneticilerle yapılan anket, BAE’deki yöneticiler için en büyük kaygıların zamanında ve bütçe dâhilinde projeler sunabileceğini ve her ikisinin de (her biri yüzde 44) en büyük engel olduğunu belirtti.

Yetkililer, Dijital modüler imalat (yüzde 81), uygulanması en muhtemel teknoloji olarak ve önümüzdeki 10 yıl içinde sektör üzerinde en büyük etkiye sahip olacağını belirttiler. Akıllı inşaat ekipmanlarının (yüzde 56) ve robotların (yüzde 25) de önemli bir etkisi olduğunu belirttiler.

EXPO 2020 İNŞAATINA BÜYÜK İLGİ

Anketin katılımcıları, yeni teknolojiler konusunda oldukça heyecanlıydı ve herhangi bir proje için kilit bir gereklilik olarak iyi eğitimli, yetenekli bir işgücüne yatırım yapmanın önemini vurguladılar.

Anket, BAE’de özellikle de Dubai’de, Expo 2020 için devam eden inşaat çalışmaları için geldi. Geçtiğimiz Salı günü, Dubai Hâkimi Şeyh Muhammed bin Raşid Al Mektum Expo 2020 alanını ziyaret ederek gelişmeleri yerinde inceledi.

Fuarın, 2013-2031 yılları arasında BAE’nin ekonomisine en az 122.6 milyar dirhem (33.4 milyar dolar) katkıda bulunması bekleniyor.

Gulf Business