Burc Halife’de ilk 5G araması gerçekleştirildi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli telekomünikasyon şirketi Etisalat, dünyanın en yüksek kulesi Burc Halife’nin artık 5G ağına sahip olduğunu açıkladı. Bu gelişmiş ağ, teknik olarak uyumlu akıllı telefonlar aracılığıyla kullanılabilecek.

BİNDEN FAZLA İSTASYON AÇILACAK

5G teknolojisinin hızı, dördüncü nesil teknolojiden 20 kat daha hızlı ve yanıt süresi 1ms, standart indirme hızı ise saniyede 1gb özelliğe sahip.

Etisalat, müşterilerinin HD video, AR/VR teknolojileri gibi olağanüstü deneyimler yaşamalarını sağlamak için bu ağı kapsayan binden fazla istasyonu açmaya başladı.

Etisalat, mobil ağlar, fiber-optik ağlar, altyapı geliştirme ve destek gibi çeşitli ağların modernizasyonuna yatırım yapmaya devam ediyor. 5G gibi gelecek teknolojilerine yatırım yaparak altyapısını ve ağlarını sürekli olarak geliştirme ve güncelleme konusundaki çabasını ortaya koyuyor.

BÖLGEDE 5G AĞINI BAŞLATAN İLK ŞİRKET

Etisalat, 2014 yılında bölgede türünün ilki olan 5g test aşamasını Mobil Dünya Kongresi’ne katıldığı sırada başlattı ve yaklaşık dört yıl süren sürekli çalışma ve deneylerden sonra, 14 Mayıs 2018’de ilk kez ticari çerçevede beşinci nesil teknolojilerini başlattığını duyurdu.

Etisalat, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da bu ağı başarıyla kullanan ilk operatör oldu. Birçok BAE’li iş ortaklarına 5G hizmeti sunmaya başladı ve bu ağın devasa potansiyelinden faydalanmalarını sağladı. 10 Temmuz 2018’de Expo 2020 Dubai, Orta Doğu, Afrika ve Güney Asya’da 5G hizmeti alan ilk büyük organizasyon oldu.

Etisalat, bölgedeki müşterilere 5G destekli cep telefonu sunan ilk telekomünikasyon şirketi, aynı zamanda Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da uluslararası havaalanlarında 5g hizmeti sunan ilk şirket olma özelliğine sahip.

Emarat Al Youm