Hurma şehrinden iştah açan görüntüler

Suudi Arabistan’ın el-Kasım bölgesi, öteden beri hurma yetiştiriciliği yaparak dünyanın en çok hurma üreten bölgesi haline geldi.

El-Kasım’da, bahçesinde hurma ağacı olmayan veya bu alanla uğraşmayan bir ev bulmanız çok zor, hurma ağaçları el-Kasım halkı için yapraklarıyla, meyveleriyle önemli bir yere sahip.

Bugün el-Kasım’daki hurma ağacı sayısı 8 milyonu aştı ve sayıları artmaya devam ediyor. Bölgedeki hurma fabrikalarının sayısı, Büreyde Hurma Festivali Genel Danışmanı Halid el-Nükeydan’a göre, dünyanın en iyi hurmalarını üreten 25 fabrikaya ulaştı.

El-Nükeydan, Büreyde hurmalarındaki yıllık satış hacminin iki milyar riyali aştığını, yıllık düzenlenen festival aracılığıyla, batı ve doğuyu kapsayan 18 ülkeye çeşitli türde hurma ihraç edildiğini belirtti.

Çevre, Su ve Tarım Bakanlığı, bölgedeki çiftçileri destekliyor ve onlara yardım ve rehberlik hizmeti sunuyor. Bölge Prensi Faysal bin Meşal bin Suud, bölgede düzenlenen festivaller aracılığıyla çiftçilere teşvik desteği sağlıyor. Hurma şehri Büreyde’yi ziyaret ederek, alım-satım hareketlerini gözden geçiren Prens Faysal, festival boyunca bölgedeki çiftçiler ve tüccarlarla buluştu.

Prens Faysal, yılda 30 bin ton hurma ve yıllık festivalde çalışan 4 binden fazla gencin olduğunu ve 63 bin aracın hurmaları taşıdığını belirterek, bu rakamların büyük bir ekonomik tabanın varlığının göstergesi olduğunu söyledi.

Al Arabiya