Suudi Arabistan’ın 900 yıllık en renkli köyü

Rical Alma Kültür Mirası Köyü, “Rical Tayyib” festivali ziyaretçilerini şaşırtan bir şekilde adeta  uluslararası bir sanat tablosuna dönüştü. Turistlerin ilgi odağı haline gelen kilometrelerce uzaklıktaki bu köyde bulunan mimari yapıların tarihi 900 yıl öncesine uzanıyor.

Rical Tayyib Festivali Sorumlu Müfettişi Ahmed Nablusi, muhteşem organizasyon hakkında şunları söyledi:

“Bu ışıklandırmalar, nadir gelenek ve görenekleriyle ünlü bu antik bölgeyi öne çıkarıyor. Bu tarihi köyü farklı şekilde ön plana çıkarmak için uluslararası özelliklere sahip 30 projektör sağladık. Ziyaretçilere günde 3 kez 10 dakika boyunca büyüleyici estetik bir görüntü sunuyoruz. Kültür Bakanlığı ile çok sayıda kültürel mirasa sahip yerleri geliştirmek için çalışıyoruz ve bu yerleri turizm bölgesi haline getirmek için yeniden restore ediyoruz.”

Festival, Rical Alma köyü içerisinde turistik ve kültürel turlar şeklinde gerçekleşiyor, ziyaretçiler sokakların ve meydanların arasında dolaşma imkanı buluyor. Öte yandan bölgenin kültürel mirasını yakından tanımak için geleneksel bir pazar, halk oyunları, şiir ve sanat akşamları, parfüm dükkanları, cafeler ve çiçek dükkanları gibi çeşitli hizmetler sunuluyor.

Rical Tayyib Festivali, 900 senelik köklü tarihiyle Rical Alma köyünü, güneydeki en parlak turizm merkezi haline getirmeyi amaçlıyor. Ayrıca köyde, doğal taş ve çamurdan yapılmış yaklaşık 60 bina var.

Suudi Arabistan’ın güneybatısındaki Asir bölgesinde bulunan tarihi Rical Alma köyü, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeye hazırlanıyor. Komisyon 2018’de bir dosya hazırlayarak UNESCO’ya gönderdi ve dosya şu an incelenme aşamasına alındı. Böylelikle Krallığın tarihi ve kültürel mirasının tüm dünyaya tanıtılması için önemli bir adım atılmış oldu.

Al Arabiya

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.