2 bin özel sanat eserinin olduğu müzeye yoğun ilgi

Suudi Arabistan’daki Dar Al Madinah Müzesi, ziyaretçilerine Peygamber’in hayatıyla ilişkili bazı tarihi parçaları görme fırsatı sunuyor. Müze, Medine’deki tarihi, kültürü, sosyal hayatı ve gelenekleri gösteren sanat eserleri sergiliyor.

Müzenin yönetici müdürü Hasan Tahir, müzenin Hz. Muhammed’in değerlerini teşvik etmek ve Medine’nin kültür, miras ve tarihine aidiyet duygusu yaşatmayı amaçladığını dile getirdi. Sergi, Hz. Muhammed’in hayatı ile başlıyor Suudi Arabistan dönemi ile sona eriyor.

İKİ BİN ESER BULUNUYOR

Tahir, “Müze, Medine mimarı mirasına özel çalışmalar yürütüyor. Kütüphanesinde ilgili kitaplar, araştırmalar ve dergiler bulunuyor. Bütün araştırmacılar bu yayınlara ulaşabilir” ifadelerini kullandı.

Tahir, müzede Medine mimarisiyle ilgili 44’ten fazla kitabın ve yayının bulunduğunu söyledi.

Tahir sözlerine şöyle devam etti: “Müzenin sergi salonunda 2 bine yakın eser bulunuyor. Bu eserler arasında antikalar, son derece hassas eserler, el yazmaları, el sanatları, belgeler, yazışmalar, eski yayınlar, posta pulları, fotoğraflar ve sanat çalışmaları yer alıyor.”

4 DİLDE ÇALIŞAN EKİP VAR

Sergide, Hz. Muhammed’in hayatına ve Medine tarihine dair önemli anların geniş bir koleksiyonu yer alıyor.

Sergiye, Medine’de farklı dönemlerde kullanılan nadir madeni paralar, antik çömlekler, İslami el yazmaları, İslam öncesi dönemden kalma mücevherler ve koleksiyonlar dâhil.

Müzede aralarında İngilizce, Türkçe, Urducu ve Malay dilinde konuşan profesyonel bir ekip yer alıyor.

Arab News