Morrison, Yemen kapsamında gerçekleşecek Körfez turuna başladı

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrew Morrison’ın Yemen kapsamında gerçekleşecek Körfez turuna başladığı bildirildi. Bakan Yardımcısı, bölgedeki mevkidaşlarıyla bir araya gelerek Yemen’i görüşecek.

Şarku’l Avsat’ın dün ulaştığı Bakanlık açıklamasında, beş gün sürmesi beklenen turda İngiltere’nin Yemen’de devam eden çatışmalara yönelik tepkisini ortaya koymayı hedeflediği belirtildi. Morrison’ın Körfez turunda Yemen’in Suudi Arabistan’daki Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi ve Başbakan Muin Abdülmelik ile görüşmesi bekleniyor.

Morrison ayrıca Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, BAE Uluslararası İşbirliği Bakanı Rim el-Haşimi ve Umman Dışişleri Bakanlığı Genel Sekteri Bedir bin Hamad Elbusaid dahil olmak üzere bölgenin önde gelen siyasi isimleriyle görüşecek.

Açıklamada, Bakan Yardımcısı Morrison’ın İngiltere’nin Yemen’de Birleşmiş Milletler (BM) liderliğindeki siyasi süreci destekleme taahhüdünü teyit etmek için ikili görüşmelerde bulunacağına ve İngiltere’nin çatışmadan etkilenenlere verdiği insani yardım sözünü yineleyeceğine işaret edildi.

İngiltere’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Morrison yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bölgedeki liderlerle Yemen’deki anlaşmazlığı barışçıl bir şekilde çözmek için verdiğimiz ortak sözün masaya yatırıldığı görüşmelerde bulunulacak önemli bir zaman dilimindeyiz.”

Yemen’in 24 milyondan fazla yardıma muhtaç insanla dünyanın en büyük insani kriziyle karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Morrison, “İngiltere ihtiyaç duyulan ilaç, gıda ve su kaynaklarını sağlayarak yardıma muhtaç kişileri ve BM Yemen Özel Elçisi Martin Griffiths’in çalışmalarını desteklemeye devam edecek” dedi.

Morrison, ziyaretlerinin aynı zamanda güvenlik, savunma ve insan hakları gibi alanlarda da bir dizi önemli görüşmelerde bulunma fırsatı verdiğini söyledi.

Şarkul Avsat