Orta Doğulu tasarımcılar insani yardım kampanyaları ile dikkat çekiyor

Orta Doğulu tasarımcıların ürünleri, dünya genelinde gün geçtikçe daha sık tercih edilmeye başlandı. Özellikle etnik kıyafetler ve mülteciler ile kanser hastaları için tasarlanan ürünler dikkat çekiyor.

Etnik kıyafetler, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde artarak genişleyen bir hareket halini aldı.

KANSERİ YENEN KİŞİLERE KIYAFET TASARIMI

Son dönemdeki girişimler arasında dezavantajlı insanlar ve mülteciler için uyku tulumlarına dönüşen paltolar tasarlayan Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan tasarımcı Aiisha Ramadan’ın Talahum’unu da kapsıyor.

Kahire, 2016 yılında Dünya Kanser Günü için düzenlenen ICanSurvive’a ev sahipliği yaptı. Projenin bir parçası olarak kanseri yenen 32 kişi, ömür boyu kıyafetlerini tasarlayacak tasarımcılarla eşleştirildi.

ICanSurvive’daki gönüllülerden 28 yaşındaki Mısırlı modacı Ahmed Nabil, “Bunu en büyük başarılarımdan biri olarak görüyorum. Etkinlikte kıyafetini giydiği zaman mutluluktan ağladığını gördüğüm anı hala unutamıyorum” diye konuştu.

BİRBİRİNDEN FARKLI TASARIMLAR

Nabil için bu dönüşümsel bir deneyim olsa da, bu geliştirici tasarımlara yönelik ilk girişimi değildi. Konvansiyonel olmayan nedenler ve deneysel konseptler için kıyafetler tasarlayarak keşif yolculuğuna başladığı zaman 23 yaşındaydı.

Nabil’in en son koleksiyonunda yeraltı kültüründen esinlenen sokak modasını Arapça hat sanatı ile kombinlemişti.

Nabil’in tasarımları bir galerideki sanat eserlerini andırıyor ancak bu tasarımlar tuval yerine, tişörtlere, üstlere, elbiselere ve abayalar da kendini gösteriyor.

Bu arada, Dubai Muhafazakar Moda Haftası gibi etkinlikler, bu muhafazakar trendi değerlendirmek için bölgedeki konsept tasarımcılarını teşvik ediyor.

Arab News