Yapay zeka çöp ayıklayacak

Çöpleri ayrıştırmak için yapay zekâ kullanan robotlar, Tesla’nın çöp toplama kamyonetlerinden oluşan bir filo ve dünyanın en akıllı merkez binalarından birinde. Şarka, 2021 yılında sıfır atık hedefi için sahip olması gereken her şeye sahip gibi görünüyor.

Yaklaşık on sene boyunca devam eden farkındalık kampanyası ve bu kampanyanın son dört senesi kapı kapı dolaşılarak eğitimle yapıldı, yine de Şarka sakinleri kağıtları plastikten ayıramıyor.

Şarka’da her gün yaklaşık olarak 8 ton atığın toplandığı dört kmlik bir alan bulunuyor. Buranın bir kısmında inşaat atıkları eziliyor, bir kısmında da kimyasal atıklar ayrıştırılıyor.

Arabaları 60 saniyede parçalayan bir öğütücüye sahip bir hurda, lastiklerin, kauçuk kiremit veya toz haline getirildiği bir depo var.

Şarka, atık toplama yönetimi her zaman bu kadar iyi değildi. 10 yıldan uzun bir süre önce, atık imhası çölde bir çöplükten, küçük bir inşaat enkazı dağından, ev çöpünden ve gün geçtikçe artan lastiklerden oluşuyordu.

DAHA BÜYÜK DÖNÜŞTÜRME TESİSLERİYLE ATIK ORANI YÜKSELDİ

2007 yılında, hükümet Bee’ah isimli kamu-özel bir çevre şirketini fonlamaya başladı.  2009 yılında da bölge genelinde daha büyük bir dönüştürme tesisi açıldı.

Tesis kurulduktan 10 sene sonra Bee’ah yüzde 76’ya varan atık oranı ile Orta Doğu’nun en yüksek oranına sahip oldu.

Bee’ah yakın zamanda yapay zekâ destekli robotlara öncülük etmeyi planlıyor ve bu da atıkları daha hızlı ve doğru bir şekilde tarayıp ayrıştırılmalarına neden olacak.  Fakat insanlar evlerinde çöpleri ayırırlarsa, dönüştürülen çöpün miktarı çok daha yüksek olabilir.

Gelecekte, Bee’ah’ta toplanabilecek her şey, saatte 37.5 tona kadar çöp yakabilecek, yılda 30 megawatt enerji üretebilecek ve 300 eve yetecek kadar enerji üretecek.

Bu rakamların, Şarka Elektrik ve Su Kurumu’ nu, beslemesi bekleniyor.

Bee’ah, bin 200 adet toplama aracı filosunun yanı sıra uzun mesafeli atık toplama için 50 Tesla elektrikli kamyon filosu siparişi de verdi.

Bee’ah, önümüzdeki yıl 2016 yılında hayatını kaybeden dünyaca ünlü Mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanan yenilenebilir enerji ve son teknolojik gelişmelere sahip olan kumul tepesi şeklindeki merkezinde açılması planlanıyor.

The National