Müslüman astronotun uzaya götüreceği eşyalar açıklandı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) astronotu Hazza Al Mansuri, yaklaşık 20 gün sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) yola çıkacak. Yanında 10 kg ağırlığında eşya da götürebilecek peki BAE’li astronot yanında ne götürecek?

Muhammed bin Raşid Uzay Merkezi’nin (MBRSC) izniyle Al Mansuri, 10 kg ağırlığındaki eşyalarıyla Uluslararası Uzay İstasyonuna doğru yola çıkıyor.

İşte Al Mansuri’nin uzaya giderken yanında götürecekleri:

YÜZDE 100 İPEKTEN YAPILAN BAE BAYRAĞI VE LOGOSU

Dünya’ya güvenli bir şekilde geri döndüklerinde, eşyalar müzelere yerleştirilecek veya BAE liderliğine verilecek. BAE’nin ISS’ye yaptığı ilk başarılı seyahatin kanıtı olarak sergilenecekler.

30 ADET AL GHAF TOHUMU

BAE, bu seneyi “Hoşgörü Yılı” ilan etti ve bu senenin logosu Ghaf ağacı seçildi. Tohumlar, pirinç, ayçiçeği ve marul dahil yetiştirilen veya ISS’ye alınan bitkilerin uzun bir listesinde yer alacak.

KİŞİSEL EŞYALAR

Ailesine bağlı kalmak için aile fotoğrafları ve diğer kişisel eşyalar dahil Al Mansuri’nin kişisel eşyaları.

EMİRATİ YEMEKLERİ

Sunulan yemeklerden bazıları konserve içinde Emirati kuzu yahnisi, madrouba (tuzla kurutulmuş balık yahnisi) ve balaeti (omletle servis edilen şekerli erişte) yer alıyor. Eşyalar, ISS’deki astronotların geri kalanına kültürel bir değiş tokuşun ve uzayda yer alan Emirati kültürünün bir parçası olarak sunulacak.

BAE’NİN KURUCUSU ŞEYH ZAYED’İN BİR FOTOĞRAFI

Emirlikler’i bir araya getiren liderin onuruna, 1976’da Apollo astronotlarından oluşan bir heyetle birlikte Şeyh Zayed’in fotoğrafı.

BENİM HİKAYEM’İN BİR KOPYASI

Dubai Hakimi tarafından yazılan kitabın bir kopyası da Al Mansuri ile beraber uzaya gidecek eşyalar arasında yer alıyor. MBRSC’nin Uzay Yarışı kitabının da bir kopyasını yanında götürecek.

BİLİMSEL DENEY MALZEMELERİ

Al Mansuri’nin ISS’de BAE için bilgi toplaması ve deneyler yapmak için çok sayıda materyale sahip olacak.

ŞİİRLER HİKAYELER VE RESİMLER

BAE’de düzenlenen Uzaya Gönder Yarışması’nda seçilen 3 nesne uzaya gidecek.

KUR’AN 

Emirati’lerin ISS’ye olan inancına saygı duymak için Kur’an-ı Kerim.

Al Mansuri, yedek pilot Sultan Al Neyadi ve ekibin geri kalanı 25 Eylül’de BAE saatiyle 17.56’da Soyuz MS-15 ile ISS’e doğru yola çıkacak.

Esquire Middle East