Birleşik Arap Emirlikleri, Sudan’daki sel mağdurlarına acil yardım gönderdi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nehyan’ın direktifleri doğrultusunda, Abu Dabi Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nehyan ve BAE Başbakan Yardımcısı Şeyh Mansur bin Zayed Al Nehyan’ın desteğiyle, Şeyh Halife bin Zayed Vakfı, yaşanan büyük sel felaketinden sonra Sudan’a acil yardım sağlama çalışmalarına başladı.

Güneydeki Beyaz Nil eyaleti sel felaketinin en çok zarar verdiği bölge olurken, başkent Hartum ve diğer bölgelerde de sel etkili oldu.

Halife bin Zayid Vakfı’na ait resmi bir kaynak tarafından yapılan açıklamada, yardımların Sudan’da birçok bölgede etkili olan ve ciddi hasarlara neden olan selde mağdur olan Sudan halkının acılarını hafifletmeyi hedeflediği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, yardımların en kısa sürede bölgeye ulaştırılması için Vakfın, BAE’nin Hartum Büyükelçiliği ile işbirliği içinde olduğu belirtildi. İnsani yardım raporlarına göre şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketinden dolayı yaklaşık 62 kişi hayatını kaybederken, 26 bin ev zarar gördü, bazı bölgelerde geniş tarım alanları sular altında kaldı ve 194’ten fazla kişi selden etkilendi.

WAM