Bahreyn’de terör faaliyetlerini destekleyen 9 kişiye hapis cezası

Bahreyn Mahkemesi dün, 9 kişiyi terör suçlamasından hapis cezasına çarptırdı. Suçlulardan biri 6 yıl hapis ve 100 bin dinar para cezasına çarptırılırken, 3 kişi ise bir yıl hapis ve para cezası aldı.

9 kişi, İslami el-Vefa Hareketi ve 14 Şubat gibi örgütlere lojistik destek sağlamak ve sosyal medya aracılığı ile terör eylemlerine teşvik etme suçlaması ile karşı karşıya kaldı.

Bahreyn Terör Suçları Başsavcısı Ahmed el- Hammadi, Dördüncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 9 sanığın terör faaliyetlerinin yürütülmesi amacı ile bu tarz grupları desteklemek ve finanse etmek suçlarından yargılayacağını söyledi.

Davanın arka planında ikinci sanığın,  “Free Dumistan” isimli Instagram ve Twitter hesapları yönettiği ve bu hesaplar aracılığı ile Bahreyn güvenlik güçlerine saldırı düzenlemeyi teşvik eden fotoğraflar yayınladığı ortaya çıktı. Sanıklardan biri örgütlerin sosyal medya ayağını yönetirken, bir diğeri ise İslami el-Vefa Hareketi ve 14 Şubat gibi örgütlere fon sağladı.

Mahkemeye göre, bazı sanıklar sosyal medya üzerinden örgütlerin propagandasını yaptıkları için, diğerleri ise Bahreyn dışındaki terör örgütleri ile iletişim kurmak, terör eylemlerinin gerçekleşmesi ve kaosa teşvik gibi suçlamalardan ceza aldığı aktarıldı.

Şarkul Avsat