İngiliz Bakan: Suudi Arabistan ile ilişkiler İngiltere için önemli

İngiltere’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrew Murrison, verdiği demeçte Suudi Arabistan’ın İngiltere ile bağlarının her zaman önemli olduğunu ve bu bağların Yeni Başbakan Boris Johnson döneminde de devam edeceğini söyledi.

Andrew Murrison, “İngiltere ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkiyi sıcak, samimi ve pozitif olarak tarif ederdim. Suudi Arabistan, İngiltere için son derece önemli ve uzun yıllara dayanan ilişkilerimiz var ve bu ilişkilerin yeni hükümetle de devam edeceğinden eminim” ifadelerini kullandı.

GÖRÜŞMELER OLUMLU GEÇTİ

İran’ın Hürmüz Boğazı’ndaki ticari nakliyeye tehditleri nedeniyle, yeni İngiliz hükümeti, Arap Körfezi’ndeki gemileri korumak için ABD liderliğindeki bir denizcilik görev gücüne deniz desteği sözü verdi.

Murrison, Suudi Arabistanlı yetkililerle görüşmek üzere Riyad’daydı ve İngiliz akademik kurumlarının Suudi Arabistanlı mezunları için yıllık ödüllere başvuruların açılışını ilan etmek üzere İngiliz Büyükelçisi Simon Collis ile görüştü.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr ile yaptığı görüşmenin olumlu geçtiğini ve kısa bir süre içinde yeniden görüşmeye beklediğini dile getirdi.

Arab News