Kuzey Kore’nin yeni denizaltısı ABD ve müttefikleri için tehdit oluşturabilir

Kuzey Kore’nin, bölgedeki ABD kuvvetleri ve müttefikleri için sorun yaratabilecek balistik füze taşıyan yeni bir denizaltı geliştirdiğine inanılıyor ancak uzmanlar, bu denizaltının üretilmesinin yıllar alabileceğini düşünüyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un, geçtiğimiz ay yeni inşa edilen bir denizaltıyı kontrol ettiği ve denizaltının yakında kullanılabilir olacağı bildirilmişti.

Gözlemciler, Kuzey Kore’nin ‘ülkemizin ulusal savunmasında önemli bir unsur’ olarak nitelendirdiği denizaltının balistik füzeler taşıma ve fırlatmak üzere tasarlandığından şüpheleniyor.

Business Insider sitesinde yer alan haberde, denizaltıya yönelik testlerin başarılı olması halinde, Kuzey Kore’ye, ABD üslerinin yanı sıra Güney Kore ve Japonya gibi ülkelere saldırması için alternatif bir deniz tabanlı nükleer saldırı seçeneği sağlayacak.

Uzmanlara göre bu çalışma, Japon Denizi kıyısındaki büyük liman kenti ve savunma sanayi merkezi olan Sinpo’daki bir tersanede devam ediyor.

beyondparallel.csis.org sitesi yazarlarından Joe Bermudez, Kuzey Kore’nin yeni denizaltısını kullanmaya yakın olabileceğini ve bunun geliştirilmesine yönelik işlemlerin birkaç yıl önce başlamış olabileceğini söyledi.

Kuzey Kore hali hazırda denizaltından fırlatılabilecek balistik füzelere sahip ve buna ilişkin birçok başarılı test gerçekleştirdi ancak bunları herhangi bir denizaltıya konuşlandırmadı.

Bir denizaltıyı denize indirmenin savaşmaya hazır olduğu anlamına gelmeyeceğini dile getiren Bermudez, “Denizaltı, bugün piyasaya sürülse bile kullanıma alınmadan önce bir takım ayrıntılı teste tabi tutulmak zorunda kalacak” yorumunda bulundu.

Şarkul Avsat