SOHR: Rejim, İdlib’de ilerlemeye devam ediyor

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye rejim güçlerinin, Ağustos ayından bu yana İdlib ve çevresindeki birçok alanda bombardımanı yoğunlaştırdığını, böylece çeşitli köy ve kasabalar üzerindeki kontrollerini güçlendirdiğini belirtti.

Rejim güçleri, dün geceden bu yana güney İdlib kırsalında daha fazla ilerleme kaydederek, Han Şeyhun’un doğusundaki 3 köye ek olarak, el-Tamana ve Huveyn kasabalarını ele geçirdi.

SOHR’a göre bugün güney İdlib kırsalındaki iki köye yönelik saldırılar neticesinde 2’si çocuk 7 sivil hayatını kaybetti. Maarat el-Numan şehrindeki yerleşim bölgelerine yapılan dünkü saldırılarda da 12 sivil yaşamını kaybetmişti.

Rejim güçleri, 10 gün önce Han Şeyhun kasabasında kontrolü ele geçirdikten sonra bölgede daha fazla ilerlemeye çalışıyor.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Rejim güçleri Han Şeyhun civarında daha da genişlemeye ve rejim güçlerinin ana hedefi olan uluslararası yolun üzerindeki Maarat el-Numan şehrine doğru ilerlemeye çalışıyor” dedi.

Radikal ve muhalif gruplar, İdlib’in güney kırsalından geçen, ayrıca rejim kuvvetlerinin kontrolü altındaki şehirleri birbirine bağlayan uluslararası yolun bir bölümünü kontrol ediyor.

Nisan ayı sonundan bu yana İdlib ve çevresinde yürütülen şiddetli hava saldırılarının ardından, rejim, stratejik Han Şeyhun ve komşu Hama kırsalındaki birkaç kasabayı kontrol altına almıştı.

Suriye ve Rus savaş uçakları günlük olarak, Idlib’in güney kırsalından Hama’nın kuzeyindeki bazı köylere ve Lazkiye’nin kuzeydeki noktalara kadar çeşitli bölgeleri bombalamaya devam ediyor.

İdlib bölgesi, Eylül ayında Soçi’de Türkiye ve Rusya arasında varılan, rejim güçleri ile muhalif gruplar arasında silahlardan arındırılmış bir bölge kurulmasını öngören mutabakat kapsamında yer alıyor. Ancak anlaşma henüz tam anlamıyla uygulanmadı.

Rejim güçleri, geçtiğimiz hafta kaydettikleri ilerleme sırasında, Morik kasabasında bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait gözlem noktasının etrafını kuşatmıştı.

SOHR’a göre yaklaşık 4 aydır süren gerginlik 920’den fazla sivilin hayatını kaybetmesine ve 400 bin kişinin göç etmesine neden oldu.

Şarkul Avsat