Etihad’ın aksine Emirates Havayolları, MacBook Pro yasağı getirmedi

Emirates Havayollarının MacBook Pro dizüstü bilgisayarlarına, bataryalarının alev alabileceği korkusuyla ilgili kısıtlamalar getirme gibi planı olmadığını açıkladı.

Qantas Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Apple’ın MacBook Pro’nun 15 inçlik sürümlerinin hepsinin kabinde taşınması ve kapatılması gerektiğini söyledi.

Yasa, Salı sabahı yürürlüğe girdi. Rival Virgin Australia Holdings Ltd. 26 Ağustos’ta daha da ileri giderek tüm Apple dizüstü bilgisayarlarını check-in bagajına koyulmasını yasakladı.

ÇOĞU HAVAYOLU AKSİNE EMİRATES YASAKLAMADI

Avustralya’nın en büyük iki havayolunun böyle bir yasak getirmesinin sebebi ise bazı MacBook Pro sürümlerinin bataryalarının kendi kendine ısınıp, yangına sebep olmasından duyulan endişe neden oldu.

Fakat Emirates sözcüsü, Dubai taşıyıcısının şimdiye kadar herhangi bir MacBook Pro yasağı olmadığını doğruladı.

Söz konusu modeller Eylül 2015 ile Şubat 2017 arasında satılan bazı 15 inç MacBook Pro. Apple, “Sınırlı sayıda eski nesil 15 inç MacBook Pro ünitesinde, pilin aşırı ısınmasına ve yangın güvenliği riski oluşturabileceğini” söyleyerek geri getirme talebinde bulunmuştu.

Singapore Airlines Ltd. ve Thai Airways Uluslararası PCL, yolcuların bu model bilgisayarları uçaklarında kullanmalarını uzun zaman önce durdurdu.

Arabian Business