Umman Raysut Sanayi Sitesi’ ne 1 milyar doların üzerinde yatırım yapıldı

Umman Raysut Sanayi Sitesi (Raysut Industrial City) toplam yatırım tutarının 1,09 milyar dolar olduğunu belirtti.

Umman Raysut Sanayi Sitesi Genel Müdürü Hamad bin Hamoud el Kasabi’ye göre, sanayi kenti 2019’un ilk yarısında artan yatırım faaliyetine tanıklık etti.

El Kasabi, yılın ilk altı ayında toplamda 32 adet sanayi, ticaret ve hizmet için başvuru aldıklarını dile getirdi.

El Kasabi, 1,09 milyar dolar yatırım rakamı üzerine şu değerlendirmeyi yaptı:

“Faaliyet gösteren şirketlerin ve fabrikaların mekan üretim alanları ve sermayeleri olarak genişlemelerini göz önünde bulundurarak  ulaştığımız bu rakamı artırmaya çalışıyoruz. Bütün etkenler, ürünlerin Umman’da ve denizaşırı pazarlarda popüler ve güven verici olduğunu gösteriyor.”

Al Kasabi, ayrıca bir altyapı geliştirme projesi olan Raysut 2’yi, 1 milyon metrekarelik bir arazi üzerinde yaklaşık 10 milyon dolar maliyetle  hazırlandığını da söyledi.

Proje, sulama sistemlerini içeren, 8.3 kilometreye kadar su verebilen ve 2020 sonuna kadar tamamlanması beklenen su şebekesine ek olarak, 7.9 kilometrelik birleşik bir yol, kaldırım ve drenaj şebekesi kurulmasını da içeriyor.

2018 yılının sonuna gelindiğinde toplam alan 3 milyon 810 bin 479 metrekareydi ve toplam işgücünün 3 bin 358’e yükseldiğini ve bunun 800’ünün Umman vatandaşı olduğunu belirtti.

Arabian Business