Suudi fotoğraf sanatçısının Kabe sergisine yoğun ilgi

Suudi fotoğraf sanatçısı Raid el-Lihyani, Kabe örtüsünün yapım ve değiştirilme aşamasını fotoğrafladığı sergiyi Riyad’da açtı. Profesyonel yollarla çekilen fotoğraflar, daha önce hiç kullanılmamış bir şekilde görsel hikaye tarzında sergilendi.

Suudi fotoğrafçı, “27-31 Ağustos’ta Riyad’daki Sanat Sergileri kapsamında düzenlenen Kabe Fotoğrafları Sergisi, ülke içinde ve dışında açılan önceki sergilerin bir parçası. Sergide Kabe örtüsünün yapımını ve değiştirilme aşamalarını gösterdim” dedi.

“HER YIL KABEYİ FOTOĞRAFLADIM”

Sergide Kabe örtüsüyle ilgili 25’ten fazla fotoğrafın olduğunu ve ülkenin kutsal değerlerine gösterdiği önemi ve kültürel zenginliği yansıttığını ifade eden Lihyani, “Kabe örtüsünün yapımı ve değiştirilmesiyle ilgili aşamaları çekmeye ilk kez 2006 yılında başladım. O zamanlar birkaç gazetede fotoğrafım yayımlandı. Her yıl Kabe örtüsü değiştirilirken fotoğraflarını çektim” dedi.

Sergi, Lihyani’nin çektiği fotoğraflardan birinin, National Geographic dergisinin 2019 Ağustos sayısında kapak fotoğrafı seçilmesini ve Kabe örtüsünün fotoğrafçılığına kendisini adamasını kutlamak için düzenlendi.

İşte sergiden kareler;

 

Al Arabiya