“Yemen’de ilerleme Suudi Arabistan liderliğindeki diyalog ile mümkün”

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, Yemen hükümeti ve Güney Geçiş Konseyi’nin, güneydeki gerginliği azaltmak için diyalog çağrısı yapan Suudi Arabistan liderliğindeki girişime katılmasını istedi. Karkaş ayrıca, Yemen’de ilerleme yolunun Suudi Arabistan liderliğindeki diyalog ile elde edilebileceğini vurguladı.

Enver Karkaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Arap Koalisyonu, El Kaide ve DEAŞ da dahil güneydeki mevcut gerginlikten yararlanacak olan teröristler konusunda endişeli” yorumunda bulundu.

Bakan, “BAE, Arap Koalisyonu’nun bir parçası olarak, Yemen’deki terör gruplarının yeniden ortaya çıkmasına karşı sıkı bir şekilde hareket etmeye devam edecek” ifadelerini de kullandı.

Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonu’nun Yemen’de barış ve istikrarı yeniden sağlamak için etkin, sağlam ve güçlü bir şekilde çalıştığını vurgulayan Karkaş, Husilerin darbesiyle yüzleşmek için sürekli diyalog yoluyla iç birliğe odaklanma çağrısında da bulundu.

Şarkul Avsat