İran petrol tankeri Lübnan açıklarında görüldü

MarineTraffic adlı gemi takip sitesi, İran’a ait ‘Adrian Darya 1’ petrol tankerinin bugün Lübnan’ın kuzeyindeki Trablus açıklarında görüldüğünü belirtti.

MarineTraffic sitesine göre Washington ile Tahran arasındaki anlaşmazlığın merkezinde bulunan petrol tankeri, Pazar günü bir süre Suriye kıyıları açıklarında durduktan sonra Lübnan karasuları açıklarına doğru yavaşça hareket etmeye başladı.

Tankerin otomatik tanımlama sistemi, mürettebatın tankerin yönünü Yunanistan ve Türkiye kıyıları olarak belirlemesinden bu yana nerede olduğuna dair herhangi bir noktayı göstermedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tankerin Lübnan’a gideceğini belirtmişti. Ancak Lübnanlı yetkililer bunu reddettiler.

Lübnan Enerji Bakanı Neda Bustani geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklamada, tankerden kendilerine limanlarına girme talebi gelmediğini söyledi. Bakan Bustani, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Enerji Bakanlığı olarak hiçbir ülkeden ham petrol satın almadıklarını ve Lübnan’da ham petrol rafinerisi bulunmadığını belirtti. Bustani tweetinin devamında, İran’a ait petrol tankerinin (Adrian Darya 1) Lübnan’a girme yönünde bir talebi olmadığını da ifade etti.

ABD yönetimi ise tankerin, geliri İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü’ne gidecek olan 2.1 milyon varil İran ham petrolü taşıdığını söyledi. Bununla birlikte ABD Dışişleri Bakanlığı daha önce Yunanistan’ı ve diğer Akdeniz ülkelerini, petrol tankeriyle işbirliğinin teröre destek olarak değerlendirileceği konusunda uyarmıştı.

Cebelitarık Özerk Yönetimi, 18 Ağustos’ta Tahran’ın söz konusu tankeri Suriye’ye göndermediğine dair teminat verdiğini belirterek tankeri serbest bırakmıştı. Tanker, o tarihten beri İran’ın gemideki petrolü sattığını söylemesine rağmen, varış yeri veya yükün ne olacağı bilinmeden Akdeniz’de dolaşıyor. Bu arada İran’ın petrolü kime sattığı ise bilinmiyor.

Şarkul Avsat