Suudi Arabistan Veri ve Yapay Zeka Komisyonu neden kuruldu?

Suudi Arabistan’da iki yıldan uzun bir süredir dinamik bir teknik hareketlilik söz konusu. Özellikle gençler arasında yapay zeka ve derin öğrenme veya “blok zinciri” ve “nesnelerin interneti” hakkında konuşulması takdire şayan ve somut bir gerçeklik.

“Hackathon” veya fuarlar ve inovasyon atölyeleri ve girişimler hakkında konuşmak artık sıra dışı değil, olağan bir durum halini aldı. Aynı zamanda aileler ve okullar da çocukları teknik alanlara yönlendiriyor. Şubat ayında sona eren “Suudi Programlama” girişimi, katılımcılarının milyonları aşmasıyla Suudilerin teknik bilgilere olan tutkusunu ortaya koydu.

SİBER GÜVENLİK ALANINDA EĞİTİMLER VERİLİYOR

Suudilerin bu yoğun ilgisi, dördüncü sanayi devriminin ürünlerinden faydalanan gelişmiş dünyaya ayak uydurduğunu göstermekte.

Bu dinamik teknik hareketlilik, “General Assembly ve Udacity” eğitimlerinde deneyimli uluslararası programlarla işbirliği içinde programlama, veri analizi, yapay zeka ve diğer programlarda gençleri eğiten Misk Akademisi (Prens Muhammed bin Selman Vakfı’na bağlı) gibi kurumlar tarafından yönetilmekte.

Başkent Riyad’daki Faysal Üniversitesi’nde veya STC Akademisi’nde düzenlenecek etkinlik, birçok yaş grubundan ve farklı alanlardan gelen öğrenciler tarafından ziyaret edilebilecek.

Öte yandan, yetenekli olanlara teknik hizmet veren Suudi Siber Güvenlik, Programlama ve Dronlar Federasyonu, geçen hafta, şirket sözleşmelerinin katılımcılara aktarıldığı Tuveyk Siber Güvenlik Kampı’ndan Suudi 100 erkek ve kadını mezun etti. Bu olay Siber Güvenlik ve İleri Teknolojiler Akademisi tarafından duyuruldu ve artık tüm dünyada siber güvenliğin ulusal açıdan önemi bilinir hale geldi.

2030 VİZYONU’NUN HEDEFLERİ ARASINDA

Kral Selman bin Abdülaziz’in emriyle açılan ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın başkanlık ettiği Veri ve Yapay Zeka Komisyonu sayesinde, parlak ve yetenekli akıllar aracılığıyla Krallık dünya ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alacak.

İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Abdullah es-Sevahah, Suudi Haber Ajansı yaptığı açıklamada, Krallığın dijital sunumu geliştirmeye ve yapay zeka ve yeniliğe dayalı bir gelecek inşa etmeye kararlı olduğunu, teknoloji ve inovasyon alanındaki liderliğini sürdürme yolunda ilerleyeceğini ifade etti.

Komisyon, inovasyon ve dijital gelişimi güçlendirmeyi ve 2030 vizyonunun hedeflerini gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda yapay zeka, performans ve verimlilik düzeylerini arttırmaya katkıda bulunarak girişimciliği teşvik ediyor ve gençleri destekliyor.

Al Arabiya