Burası neresi?

30 Eylül tarihine kadar Kahire’de bulunan Tintera Sanatta düzenlenen Barry Iverson’un  “The Tour (tur)” isimli sergisinden bazı önemli eserler:

Antikhane Sokak asansörü, Kahire

Iverson’un kişisel sergisi, şu an olduğu gibi Mısır ve Levant bölgesinin tarihi alanlarının kendi çektiği fotoğraflarından oluşuyor.

Tur sergisinin kataloğu, “ şu an içinde miras bıraktığımız geçmiş hayaller ve yaşamlar üzerine canlı bir yorum sunuyor” ve “ziyaretçileri, bu eski görüntüleri yeniden düşünmeye zorluyor” ifadeleri ile bize sergiyi anlatıyor.

Bab Al Jabiya, Şam

Bu tablo, Amerikalı fotoğrafçının “kolektif hayal gücümüzün, ‘doğulu’ için ısrar imgesi ve tutkusu” üzerindeki tipik bir yansıması. Bu tablo, sergide, 35 siyah beyaz fotoğrafın yayında sergilenen bir dizi elle renklendirmiş tablolardan biri olarak yerini alıyor.

Ataba Meydanı, Kahire

Bu arşiv baskısı, Iverson’un 1997’de çekilen fotoğrafını 1920’lerden kalan bir görüntü ile birleştiriyor ve serginin kataloğunun da anlattığı gibi  “çoğunlukla hak etmemiş olsalar da” Mısır’ın zamansız cazibesinin “doğu” simgesi ile birleştirilmesini anlatıyor.

Arab News