Liberya’daki köylü kadınları desteklemek için 4 milyon dolarlık proje

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Abu Dabi Gelecek Enerji Şirketi (Masdar) ile “Köylü Kadınların Krizlere Karşı Dirençlerini Artırma ve Sürdürülebilir Gelir Üretim Fırsatları ve Gıda Güvenliğini Güçlendirme”  projesini desteklemek için Liberya Cumhuriyeti’nde bir işbirliği anlaşması imzaladı.

Anlaşma, Bakanlığın Abu Dabi genel merkezinde Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Yardımcısı Sultan Muhammed eş-Şamsi, Masdar Şirketi Uygulama Müdürü Muhammed Cemil er-Ramhi ve FAO Genel Müdür Yardımcısı Roberto Ridolfi tarafından imzalandı.

4 MİLYON DOLARLIK PROJE

Bu işbirliği,  “Köylü Kadınların Krizlere Karşı Dirençlerini Artırma ve Sürdürülebilir Gelir Üretim Fırsatları ve Gıda Güvenliğini Güçlendirme” temasıyla, BAE tarafından FAO ve Masdar işbirliği ile Liberya’daki üç bölgede bin 500 köylü kadını desteklemek amacıyla 4 milyon dolar (14,7 milyon dirhem) değerindeki projeyi gerçekleştirmeyi amaçlamakta. Proje, tarım için çeşitli tohumlar, sebze üretimi için tarlalar ve su kuyularının yanı sıra yerel şartlara ve teknolojik gelişime uygun olarak tasarlanan tarımsal alet ve makinalar ve güneş enerjisiyle çalışan sulama sistemlerine sahip su rezervlerinin teminini sağlayacak.

MOBİL ÇİFTLİKLER

FAO, modern teknolojilere uygun olarak sebze üretimi ve kümes hayvanlarının yetiştiriciliği, model bahçeler ve mobil çiftlikler yoluyla pazarlama planlarının geliştirilmesi, liderlik becerilerini ve girişimciliği güçlendirme konusunda projeye destek sağlayacak ve “esneklik fonu”nun kriz yönetiminde kadınlar için kullanılmasını sağlayacak. Masdar Şirketi, sebze üretimi, kümes hayvanları ve pirinç üretimini modern yöntemlerle arttırmak için güneş enerjili bir güç kaynağı sistemi kullanacak.

 CİNSİYET EŞİTLİĞİ SAĞLANACAK

Sultan Muhammed eş-Şamsi bu üçlü anlaşmanın, Liberya’daki bu projenin uygulanmasına yönelik Masdar işbirliği ile BAE ve FAO arasındaki umut verici bir işbirliği olduğunu söyledi. Ayrıca sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin gerçekleştirilmesinde, özellikle beşinci hedef  olan cinsiyet eşitliği ve yedinci hedef olan temiz enerji konusunda projenin büyük önem arz ettiğini belirtti.

Öte yandan, barış ve refahın arttırılmasını amaçlayan dış yardım politikasının geliştirilmesine katkıda bulunmak için BAE ve uluslararası kuruluşlar ile BAE özel sektörü arasındaki koordinasyon ve işbirliğinin önemini vurguladı.

Muhammed Cemil er-Ramahi, Masdar şirketinin, Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı ve FAO ile bu hayati projeyi hayata geçirme konusundaki işbirliğinden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Bu ortaklığın sadece muhtaç bölgelerde modern yenilenebilir enerji teknolojileri sağlamakla kalmayacağını, aynı zamanda uzun vadede kadınlara kendileri ve aileleri için gelir kazanma becerisi de sağlayacağını sözlerine ekledi.

Roberto Ridolfi, FAO’nun Liberya ve diğer ülkelere herkes için iyi beslenme ve gıda güvenliği sağlayan gelişmiş ve güncellenmiş tarım, ormancılık ve balıkçılık uygulamaları yoluyla açlık ve yoksullukla mücadele konusunda destek vermeye kararlı olduğunu vurguladı.

Ridolfi, BAE’nin cömert desteği sayesinde ve Masdar’ın katkılarıyla, kırsal kesimlerdeki kadınlar için daha fazla esneklik, sürdürülebilir gelir, gıda güvenliği ve beslenmeyi teşvik etme projesini geliştirmeye ve katkı sunmaya devam edeceklerini açıkladı.

WAM