Araçlarda çocuk unutulmasını önleyecek yeni bir cihaz geliştirildi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) vatandaşı genç girişimci Fahim Almas, okul servislerinde herhangi bir arıza veya sorun olması durumunda sürücüye sesli uyarı yapan ve kısa mesaj gönderen, tasarımı tamamen kendisine ait olan teknik bir cihaz icat etti.

“Güvenli Otobüs” olarak adlandırdığı cihaz, öğrencilerin güvenliğini sağlama ve servislerde güvenli yolculuk yapma konusunda yenilikçi bir buluş olarak nitelendiriliyor.

Hamdan İnovasyon Merkezi’nin üyesi ve Almas Robotik Şirketi’nin kurucusu olan Fahim Almas’ın bu projesi, kurduğu şirketin robotik, yapay zeka ve mekatronik mühendisliği alanındaki ilk girişimlerinden biri olarak biliniyor.

Boyutunun küçük olmasıyla dikkat çeken cihaz, bir kilogramdan daha az bir ağırlığa ve küçük bir ekrana sahip. Sürücünün yanına yerleştirilecek cihaz, 12 voltluk bir güç kaynağına ihtiyaç duyuyor ve servislerin girişine yerleştirilen ve yolcuların sayısını belirleyen üç adet sensör cihazına bağlı olarak çalışıyor.

Cihaz sadece aracın motoru çalıştırıldığında çalışıyor ve küçük dijital ekranı aracılığıyla servise giriş yapanları saymaya başlıyor, biri servisten indiğinde sayı sıfıra ulaşana kadar eksiliyor.

Servis motoru kapatıldığında cihaz, öğrencilerin sayısını belirlemek için dahili bir güç kaynağı aracılığıyla son olarak akıllı bir hesaplama yapıyor, sayı sıfırsa cihaz otomatik olarak kapanıyor, sıfırdan farklı bir sayı ise servisten ayrılan ve içeride olanların sayısında bir sorun olduğunu gösteriyor. Bu durumda cihaz sesli bir uyarı veriyor ve içerisine yerleştirilmiş ve belirli numaralara programlanmış bir telefon çipi sayesinde servis sürücüsüne ve amirlerine, yolcu sayısında bir uyuşmazlık olduğunu bildiren bir kısa mesaj göndererek, servisin kontrol edilmesi için uyarı veriyor.

Almas Şirketi’nin genç kurucusu Fahim Almas yaptığı açıklamada, 3D baskı teknolojisi, mühendislik ve programlama teknikleri gibi akıllı teknolojiler kullandığı cihazın, kullanıma hazır hale gelene kadar bir aylık bir araştırma, inceleme, uygulama ve deneme süreci geçirdiğini ve istediği sonuca ulaştığını ifade etti.

Almas, kariyeri üzerinde etkisi olan Muhammed bin Raşid Küçük ve Orta Ölçekli Projelerin Geliştirilmesi Kurumu’na, kendisine güvenerek yeteneğini geliştirmesine destek sağladığı için övgüde bulundu.

WAM

Şarkul Avsat