Suudi Arabistan’dan Husilerin sivilleri hedef alma girişimlerini kınayan BMGK’ya övgü

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz başkanlığında, Cidde’deki Selam Sarayı’nda Bakanlar Kurulu toplantısı düzenlendi.

Suudi Arabistan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BM)  İran destekli Husi milislerin Suudi Arabistan’daki sivilleri hedef alması, bölgedeki vatandaşların güvenliği ve istikrarı için tehdit oluşturması ve BM liderliğindeki siyasi süreci tehdit etmesi gibi tekrarlanan terör girişimlerini kınamasına övgüde bulundu. Ayrıca, BMGK’nın, Suudi Arabistan’ın Aden’deki çatışmanın taraflarına Cidde’de diyalog kurma çabalarını memnuniyetle karşılayan açıklaması da takdir edildi.

Toplantının başında, Kral Selman, Riyad Kalkınma Ajansı’nın, başkentin hak ettiği özel statüye kavuşması arzusuyla ‘Riyad Kraliyet Komisyonu’ adında bir kraliyet komisyonuna dönüştürülmesini, Veri ve Yapay Zekâ Komisyonu kurulmasını ve ona bağlı olan ‘Ulusal Veri Yönetim Ofisi’ ile ‘Yapay Zekâ Ulusal Merkezi’ adında bir merkez oluşturulmasını ayrıca ‘Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanlığı’ adında yeni bir bakanlık kurulmasını öngören bir takım Kraliyet emirleri çıkardığını hatırlattı.

Ticaret ve Yatırım Bakanı ve Enformasyon Bakanı Vekili Dr. Macid bin Abdullah el-Kasabi, toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya açıklamada bulundu.

Bakan el-Kasabi’nin aktardığına göre toplantıda, Suudi Arabistan’ın Kral Selman’ın emriyle, Sudan’a Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) aracılığıyla başlattığı yardım çalışmalarına değinilerek, bu yardımın, Suudi Arabistan’ın dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine yardım sağlamadaki önemli rolünü vurguladığına dikkat çekildi.

Bakanlar Kurulu, Ekonomik İşler ve Kalkınma Konseyi üyesi Yasir bin Osman er-Rumayyan’ı Saudi Aramco Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı olarak, Dr. Nebil el-Amudi’yi de şirketin yönetim kuruluna üye olarak atamaya karar verdi.

Şarkul Avsat